دلیل دفن کردن پیاز چه بود؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دلیل دفن کردن پیاز چه بود؟

 • یکشنبه 29 فروردین 1400 21:37
 • شناسه 62389
دلیل دفن کردن پیاز چه بود؟

کشاورزی کشور اسیر عدم اجرای قوانین بر زمین مانده و زیرساختهای غلط مدیریتی است که هر از گاهی به صورت دفن محصولات زیر زمین و رها کردن در مزارع بروز می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، وزارت جهاد کشاورزی باید مانع دفن صدها تن محصول امسال پیازکاران جنوب کرمان می شد که دسترنج و سرمایه یکسال خود را زیر خاک کردند. باقیمانده را هم به یک سوم هزینه تولید خریداری کرد تا بگوید قانون خرید تضمینی را اجرا کرده است. آقای وزیر امسال ساماندهی کل تولیدات کشاورزی را  با اجرای طرح الگوی کشت  وعده داده بود و در سفر بهمن ماه نیز به پیازکاران قول ویژه داد که هیچکدام اجرایی نشد.

این نخستین باری نیست که محصول کشاورزان زیرخاک مدفون و یا اسیر دلالان و و اسطه هایی که جز رنگ پول چیز دیگری نمی شناسند، می شود. سال گذشته گوجه فرنگی، خیار و بادمجان در مزارع رها و یا به خیابانها ریخته شد. قبل تر هم خبرهایی از دفن سیب زمینی و یا پوسیدگی آن در انبارها کم نبود. شبکه های دلالی و واسطه گری دسترنج کشاورز را به کمترین قیمت خریده و به بیشترین قیمت بعضا تا 10 برابر می فروشند که نتیجه آن تضعیف بخش تولید است.

یک کشاورز  کرمانی در کنار تراکتوری که محصول پیازش را شخم میزند، می‌گوید: «تمام دارایی‌ام را روی زمین شخم می‌زنم چرا که نه بازاری هست و نه قیمتی و فقط عذاب می‌کشم، مسئولان بشنوید صدای تراکتوری که زمین را شخم می‌زند و من فقط سکوت می‌کنم.»

کشاورز دیگری از منطقه جازموریان از جولان دلالان وواسطه گران به بازار پیاز می‌گوید: «دارایی‌های ما به دلیل واسطه‌ها افت کرده و حتی پول کارگر هم برای جمع کردن محصولمان نداریم.» امسال 14 هزار هکتار پیاز در دو نوبت در منطقه کرمان کشت شد که کشاورزان مجبور شدند زمین ها را شخم بزنند و یا در انبارها بپوسانند و حتی به استانها اعلام کردند که محصول آنها را رایگان ببرند.

در واقع کشاورزان جنوب کرمان گرفتار بی تدبیری و ضعف مسئولیتی مدیرانی شده اند که قوانین ده ساله هنوز روی میزشان جا خوش کرده یا صحیح اجرا نمی شود، مدیریت‌های جزیره ای بر تولید حاکم است که در پرتو آن سیاست‌های صادراتی و بازاریابی به درستی اجرا نمی شود و دود همه اینها به چشم کشاورز و مردم می رود، افسار تولید رها شده و مدیریتی بر آن نیست. یکسال تولید بیش از نیاز است و سر به فلک می کشد که کشاورز را بر خاکستر گرم می نشاند و سال دیگر تولید آنچنان کم که مصرف کننده را زیر فشار قرار می‌دهد.

*قانون خرید تضمینی درست اجرا نمی شود  

قانون خرید تضمینی در سالهای 86 و 89 دوبار در قالب «قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی» و « قانون افزایش بهره وری کشاورزی» در حقیقت برای سوپاپ اطمینان و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان ابلاغ شد و وزارت جهاد مکلف شد که هرسال نرخ خرید را  بر اساس شرایط تولید و وضعیت بازار و تورم جامعه تعیین و اعلام کند به طوری که نرخ مبادله به سمت تولیدکننده باشد.

سازمان تعاون روستایی امسال پیاز کشاورزان را به قیمت  کیلویی 596 تومان خریداری کرد که یک سوم هزینه تولید این محصول است و این در تناقض آشکار با فحوای قانون خرید تضمینی است. حتی اگر لفظ خرید توافقی هم برای اینگونه خریدها گفته شود کفه ترازو و تعادل باید به سمت تولید کننده باشد تا زنجیره تولید قطع نشود.

نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قیمت خرید پایین پیاز از کشاورزان گفت: «هزینه تولید پیاز هر کیلو 2070 تومان است اما خرید تضمینی این محصول از کشاورز در هر کیلو 596 تومان است که قیمت خرید حدود یک سوم هزینه تولید است.»

علاوه بر نمایندگان مجلس که نماینده مردم هستند خود کشاورزان هم از قیمت بسیار پایین خرید تضمینی پیاز ناراضی و دلیل رها کردن محصول خود می دانند که این نرخ پایین هزینه برداشت را هم کفاف نمی کند اما سازمان تعاون روستایی اینگونه خرید را در  جهت حمایت از تولید می‌خواند.

معاونت ‌بازرگانی  سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: «درحال‌حاضر قیمت خرید تضمینی محصول پیاز حدود ۶۰۰ تومان است و تعاون روستایی با هدف حمایت از تولیدکننده اقدام به خرید تضمینی کرده و تنظیم بازار و تعدیل قیمت این محصول به نفع کشاورزان خرید تضمینی را ادامه خواهد داد.»

* قفل طرح الگوی کشت و گرفتاری کشاورزان

ریشه گرفتاری پیازکاران و دیگر تولید کنندگان که  گرفتار مدل اقتصادی« منحنی تار عنکبوتی »  هستند در اجرایی نشدن قوانینی است که حداقل 10 سال روی میز دولتی ها جا خوش کرده و می توانست گره از مشکلات تولید باز کند. در مدل منحنی تار  عنکبوتی افسار مدیریت رها شده و  یکسال تولیدبالا و قیمت کم و سال دیگر تولید کم و قیمت بالا می شود.

وزیر جهاد کشاوزری از ابتدای تکیه بر سکانداری این وزارتخانه قول داده بود که طرح الگوی کشت از مهرماه 99 آغاز سال زراعی جدید اجرا می شود اما نشد که اگر می شد شاهد دور ریزی، دفن و رها کردن محصولات پیاز کشور نبودیم.

طرح الگوی کشت که 10 سال مسکوت مانده قرار بود محصولات و میزان کشت و صنایع تبدیلی هر استان و شهرستانی بر اساس قابلیت ها و توانمندی ها و نیاز کشور تعیین و به کشاورزان ابلاغ و راهکار عملی کردن آن هم ارائه شود که در این صورت میزان تولید مطابق مصرف خواهد شد و توازن  برقرار می شود و به جای کشت محصولات کم تاثیر محصولات استراتژیک کشت می شود.

*مدیریت جزیره ای و نبودن بازاریابی داخلی و خارجی

وجود مدیریت جزیره ای در زنجیره تولید کشاورزی پس از تعلیق دوساله قانون انتزاع توسط رئیس جمهور آشفتگی بیشتری را به ویژه در بخش بازار ایجاد کرد، بخشی از زنجیره های تولید در وزارت صمت و بخشی در وزارت جهاد مدیریت شد که نه تنها هم افزایی نداشتند بلکه تشتت و به هم ریختگی ایجاد کردند. نابسامانی توزیع، نبودن بازار صادراتی و وجود دلالی و واسطه گری از جمله آنها بود که بازار مرغ، تخم مرغ، گوشت، میوه و سبزیجات را به هم ریخت. کشورهای دیگر تولید را به صورت زنجیره می بینند و مدیریت تمام آن را به یک وزراتخانه واحد می دهند در  حقیقت به سیستم یکپارچه تولید معتقدند و نتایج مثبتی هم تجربه کرده اند.

پرده آخر را میتوان چنین به تصویر کشید بخش کشاورزی برای نجات از تکرار ضرر و زیان های نابسامانی تولید و بازار به یک نگاه  جامع و علمی نه تنها در خود بخش بلکه در سیاست های بالادستی نیاز دارد، پرهیز از مدیریت های جزیره ای، استفاده از تجربه کشورهای پیشرفته در زیرساخت های مدیریتی و نیز استفاده درست قوانین هم ضروری است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • اینفوگرافیک / رتبه ایران در پرداخت یارانه انرژی در جهان

  اینفوگرافیک / رتبه ایران در پرداخت یارانه انرژی در جهان

  آژانس بین‌المللی انرژی، گزارشی درباره یارانه پرداختی دولت‌ها در بخش حامل‌های انرژی در سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، ایران با ۲۹.۷ میلیارد دلار، در جایگاه نخست پرداخت یارانه انرژی در جهان قرار دارد. سایر اطلاعات را ببینید.

 • آغاز خط تولید نخ پنبه‌ای در یزد

  آغاز خط تولید نخ پنبه‌ای در یزد

  خط تولید نخ پنبه‌ای پلی استر با ظرفیت تولید ۱۰۰۰ تن با حضور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در استان یزد افتتاح شد.

 • آغاز بکار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

  آغاز بکار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

  گروه صنعتی مینو پس از تکمیل زنجیره تامین مواد اولیه و خریداری کارخانجات متعدد تولید روغن، کنسرو و کمپوت، قند و شکر، آب و دیگر محصولات مصرف خانوار اقدام به تاسیس و راه اندازی سلسله فروشگاههای زنجیره ای با نام مینو مارت کرد.

 • استارت واردات با کدام خودرو؟

  استارت واردات با کدام خودرو؟

  رئیس شورای رقابت -نهادی که نقش اصلی را در قیمت‌گذاری خودرو و تحولات بازار دارد- با اعلام حمایت از آزادسازی واردات خودرو، این اتفاق را عامل «تولید رقابتی و افزایش کیفیت خودروهای داخلی» دانست

 • خدمات آزمایش پزشکی در منزل با پلتفرم «آزمایش آنلاین»

  خدمات آزمایش پزشکی در منزل با پلتفرم «آزمایش آنلاین»

  دیگر لازم نیست برای انجام آزمایشات، برخی از معاینات و به طور کلی هرگونه خدمات پزشکی از محل کار، سازمان، منزل و ... خود خارج شوید. تنها کافیست از طریق سایت و یا تماس تلفن با آزمایش آنلاین، خدمات مورد نظر خود را اعلام کرده و سپس آن را در محل درخواستی خود دریافت کنید.

 • گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات

  گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات

  بیستمین دوره نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات، ماشین آلات و مواد اولیه بیسکویت که از 31 شهریور سالجاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آغاز شد، به کار خود پایان داد.

 • نسخه ۹.۸ اپلیکیشن مسیریاب «نشان» منتشر شد

  نسخه ۹.۸ اپلیکیشن مسیریاب «نشان» منتشر شد

  جدیدترین نسخه از اپلیکیشن نقشه و مسیریاب «نشان» منتشر شده و ضمن رفع مشکلات گزارش شده و بهبود بخش‌های مختلف، به تسهیل مکانیزم مسیریابی و شناخت کاربران از مراکز واکسیناسیون کرونا نیز کمک می‌کند.

 • پیمان شانگهای و بخش خصوصی

  پیمان شانگهای و بخش خصوصی

  پیوستن ایران به ‌پیمان شانگهای که حاصل یک ماراتن دیپلماتیک ۱۶ساله از سوی دستگاه سیاست خارجی کشور بود؛ امیدهایی را برای گشایش فضای بین‌المللی به روی اقتصاد ایران در میان فعالان و صاحب‌نظران حوزه کسب و‌کار زنده کرده است، اما این امیدها نیز در سایه بیم‌ها و تردیدهایی قرار دارند.

 • بورس امروز 4 مهر / بازار متعادل شد

  بورس امروز 4 مهر / بازار متعادل شد

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بیش از 2 هزار واحد رشد کرد و حال و هوای بورس و فرابورس متعادل بود.

 • رشد ۴۷ درصدی تجارت ایران

  رشد ۴۷ درصدی تجارت ایران

  رییس کل گمرک ایران گفت: تجارت خارجی ایران در این مدت با حفظ روند رشد صادرات، به ۴۵ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

 • تنظیم بازار خودرو

  تنظیم بازار خودرو

  آقایان علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، فرید زاوه کارشناس صنعت خودرو، مهدی دادفر دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو، حسن کریمی سنجری کارشناس بازار خودرو و محمد رضا نجفی منش رئیس صنایع همگن قطعه سازان خودرو در گفتگو با برنامه چشم انداز به حل مشکلات بازار خودرو و مشکلات آن پرداختند.

 • تداوم روند صعودی شاخص بورس

  تداوم روند صعودی شاخص بورس

  شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، چهارم مهرماه) با ۲ هزار و ۶۰۱ واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و ۴۲۴ هزار واحدی قرار گرفت.

 • سقف وام مسکن در فرابورس افزایش یافت

  سقف وام مسکن در فرابورس افزایش یافت

  معاونت توسعه کسب و کار شرکت فرابورس ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بانک مسکن، در خصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن اعطایی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن در فرابورس ایران بدین شرح است:

 • رازی گواهی تاییدصلاحیت جهانی برای آزمایشگاه مرجع آبله گوسفندی کسب کرد

  رازی گواهی تاییدصلاحیت جهانی برای آزمایشگاه مرجع آبله گوسفندی کسب کرد

  موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، برای تنها آزمایشگاه مرجع بین المللی آبله گوسفندی و بزی کشور مستقر در این موسسه، گواهی ایزو ISO/IEC 17025:2017 کسب کرد.

 • فرهنگ اقتصادی اربعین

  فرهنگ اقتصادی اربعین

  قیام اباعبداله و حادثه عظیم عاشورا طی حدود ۱۴۰۰ سال همواره منشاء تحولات بزرگ و معجزه گونی بسیاری بوده است كه بی شك انقلاب اسلامی ایران و حماسه جنگ تحمیلی از آن جمله است.

 • کاهش سرعت تولید صنعتی ایران و قرارداد بزرگ نفتی ایران و ونزوئلا

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 4 مهر

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون کاهش سرعت تولید صنعتی ایران و قرارداد بزرگ نفتی ایران و ونزوئلا پرداختند.

 • شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

  شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

  آقایان علی سعدوندی اقتصاد دان، تیمور رحمانی استاد دانشگاه تهران، وحید شقاقی شهری مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی و سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون مجلس در برنامه چشم انداز به بیان دیدگاه های خود دررابطه با شفاف سازی ترازهای بانکی و مدیریت بهینه پولی و مالی پرداختند.

 • تولید میلیون لیتر الکل طبی در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

  تولید میلیون لیتر الکل طبی در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

  مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت:۳۴ میلیون و ۴۳۳ هزار لیتر الکل طبی در دوره یکساله بهره برداری (اول مهرپارسال تا پایان شهریور امسال) در این شرکت تولید شد که ۱۰درصد بیشتر از ظرفیت اسمی این واحد صنعتی بود.

 • تولید محصول جدید فولادی در ذوب آهن اصفهان

  تولید محصول جدید فولادی در ذوب آهن اصفهان

  سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد کارخانه ذوب آهن اصفهان گفت: میلگرد آلیاژی ۳۰ به عنوان سومین محصول تولیدی یک ماه گذشته به سبد محصولات ذوب آهن اصفهان اضافه می شود.

 • تولید ۵ میلیون دز واکسن کرونای رازی تا هفته آینده

  تولید ۵ میلیون دز واکسن کرونای رازی تا هفته آینده

  سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی از تولید ٣ و نیم میلیون دز واکسن رازی تا هفته آینده خبر داد و نتایج مقایسه واکسن سینوفارم با کووپارس را اعلام کرد.

 • تغییر نام هتل‌های فرودگاهی امام خمینی(ره) / انتخاب نام ایرانی و خداحافظی با نووتل

  تغییر نام هتل‌های فرودگاهی امام خمینی(ره) / انتخاب نام ایرانی و خداحافظی با نووتل

  مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات گفت: با هدف بومی‌سازی و انطباق خدمات هتل‌های فرودگاهی امام خمینی با میهمان نوازی ایرانی و عدم وابستگی به یک برند خارجی، نشان هتل‌های فرودگاهی امام‌خمینی(ره) به "رکسان" (REXAN) تغییر کرد.

 • بررسی و تحلیل مشکلات و دغدغه های گندم کاران

  بررسی و تحلیل مشکلات و دغدغه های گندم کاران

  نبض کشاورزی با محوریت بررسی مشکلات گندم کاران و کارخانجات تولید آرد

 • لوح تقدیر و نشان برند سبز به صنایع چوب خزر کاسپین اهدا شد

  لوح تقدیر و نشان برند سبز به صنایع چوب خزر کاسپین اهدا شد

  کت صنایع چوب خزر کاسپین در کنفرانس بین‌الملی و جایزه برند سبز، در میان 24 شرکت دریافت کننده این جایزه قرارگرفت.

 • فروش هایما S۷ پلاس بدون قرعه کشی  + قیمت

  فروش هایما S۷ پلاس بدون قرعه کشی  + قیمت

  طرح فروش نقدی هایما S۷ پلاس توربوشارژ اتوماتیک بدون قرعه کشی با موعد تحویل حداکثر ۳ ماه انجام می‌شود.

 • گفگوی اصناف / بررسی بازار ارز و رمز ارز

  گفگوی اصناف / بررسی بازار ارز و رمز ارز

  آقای سلطانی زاده عضو کانون صرافان ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا به بررسی قیمت ارز و رمز ارزها و مشکلات آنها پرداخت.

 • بورس امروز 3 مهر / شروع خوب بورس در ابتدای فصل برگ ریزان

  بورس امروز 3 مهر / شروع خوب بورس در ابتدای فصل برگ ریزان

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل با رشد 35 هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی شد.

 • شاتل موبایل، استفاده از سامانه آموزشی «شاد» را رایگان کرد

  شاتل موبایل، استفاده از سامانه آموزشی «شاد» را رایگان کرد

  هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰ و با هدف تسهیل آموزش از راه دور، شاتل موبایل ضمن عرضه بسته های ویژه آغاز سال تحصیلی، استفاده از سامانه شاد (شبکه آموزشی دانش آموزان) را برای تمامی مشترکین سیم‌کارت‌های خود، رایگان کرد.

 • بیش از ۳.۵ میلیون تن خرمای استعمران خریداری شد

  بیش از ۳.۵ میلیون تن خرمای استعمران خریداری شد

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به ادامه روند موفق خرید تضمینی خرمای استعمران و استقبال نخل‌داران، گفت: تاکنون در مجموع سه میلیون و ۵۷۸ هزار و ۸۹۸ کیلوگرم خرمای استعمران از نخل‌داران خوزستانی خریداری شده که ۳۳.۰۶ درصد آن درجه یک است.

 • حضور برند فرخنده در بازار 35 کشور جهان، یک دستاورد بزرگ ملی است

  حضور برند فرخنده در بازار 35 کشور جهان، یک دستاورد بزرگ ملی است

  موفقیت های گروه صنایع غذایی فرخنده در بازار پررقابت بین المللی، یک الگوی مناسب برای سایر برند های ملی و ریشه دارد کشور است که بتوانند با رقابتی مستمر و پایدار و ایجاد اشتغال و شکوفایی اقتصادی، روند عبور اقتصاد کشور را از وضعیت فعلی سرعت ببخشند.  

 • سیمان به تالار اختصاصی رفت

  سیمان به تالار اختصاصی رفت

  از امروز همه معاملات سیمان در تالار اختصاصی سیمان برگزار می شود