مدیریت منابع آب در صنعت کشاورزی کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

 مدیریت منابع آب در صنعت کشاورزی کشور

  • شنبه 27 شهریور 1400 20:28
  • شناسه 77257
 مدیریت منابع آب در صنعت کشاورزی کشور

عضو کارگروه استفاده پایدار در ابتدای برنامه نبض کشاورزی شبکه ایران کالا گفت: حال و روز منابع آب کشاورزی  در ایران خوب نیست.

آقای محسن ابراهیمی افزود: متوسط بارندگی ما کمتر از یک سوم متوسط جهانی است.  سال گذشته سی تا چهل درصد آن هم محقق نشده است. یعنی در یکی از خشکسال ترین سال های آبی کشور در 50 سال گذشته هستیم.
عضو کارگروه استفاده پایدار توضیح داد:  مردم در گذشته آمدند با شرایط اقلیمی ایران مصرف آب خود را وفق دادند و از آب های سطحی استفاده کردند. بنابراین رفتند قنات ها را حفر کردند. در کنار آن فرهنگ بهره برداری و نگهداری آن هم توسعه دادند یعنی در بالادست چاه اجازه نمی دادند کسی چاه حفر کند و به همین خاطر قنات ها دوام پیدا کرد.
آقای ابراهیمی افزود: بعد از آن توسعه سدها بوجود آمد و با لحاظ کردن شرایط اقتصادی زیست محیطی و فنی اگر شرایط اینچنین بود الان این گونه نبود.
وی افزود: خبرهای خوب هم خوشبختانه در چند سال گذشته داشتیم.مثلا سند آمایش سرزمین  و اصلاح ساختار مدیریت منابع آب در اسفند 99 کلید خورد و در حوزه آبریز ساختار آن ایجاد شد. بحث اصلاح سند ملی آب هست که مبنای مصرف آب است و گزینه بعدی طرح اصلاح جامع قانون آب کشور است. 
حامد نجفی علمدارلو استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس دیگر مهمان این برنامه هم گفت: ما نباید بخش کشاورزی را مقصر و دلیل بحران آب در کشور بدانیم. هفتاد تا هشتاد درصد آب مصرفی مربوط به این بخش است.
آقای نجفی تاکید کرد: بخش کشاورزی مرتبط به امنیت غذایی است. نزدیک به حدود 50 تا 60 سال پیش اشتباهی به وجود آمد که توسعه برمنبای منابع پایه گذاشته شد. این توسعه، بی رحمانه از منابع طبیعی و انسانی استفاده می کند. اما در تمام این سالها به وفور راه حل های سازه ای داده شده است. یعنی دنبال ساخت و ساز و سدسازی رفته ایم.
این استاد اقتصاد به مدیریت دنیا اشاره کرد و گفت: دنیا بیشتر انرژی خود را بر مدیریت تقاضا گذاشته است و ما بر عرضه مدیریت می کنیم. در بخش اول (مدیریت تقاضا) تا چه می توانیم آب مصرف کنیم مورد توجه است. 
وی تاکید کرد: کشاورزی مسئول تامین غذاست ولی مسئول توسعه کشور نیست و مسئول این نیست که برای کشور ارز بیاورد و اشتغال ایجاد کند، کشاورزی اگر ارزش افزوده آورد اثرات جانبی آن است.
بحث غذا مربوط به امنیت کشور است و بحث مدیریت است و مدیریت ما بیشتر سازه ای بوده است. نوع نگاه به مدیریت آب اشتباه است. 
در ادامه محسن ابراهیمی عضو کارگروه استفاده پایدار  هم گفت: مجوز کشاورزی براساس نیاز شما صادر می شود ولی متاسفانه زمانی که داده می شود رعایت نمی شود . یکی از اقدامات پیش بینی شده این است که چاه های بهره برداری را به تجهیزات اندازه گیری مجهز کنند که بیشتر از مجوز مصرف نکنند. اگر بیشتر از پروانه برداشت کنید به سفره آب زیرزمینی لطمه وارد می شود.
در بحث مدیریت منابع آب باید براساس مدیریت تقاضا عمل کرد. شناسایی سدها امکان یابی شده و اینکه مصرف آن براساس پروژه باید باشد.
حامد نجفی علمدارلو استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس هم گفت: باید ببینیم غذای کشور را چطوری می‌خواهیم تامین بکنیم. بخشی از مصرف آب در کشاورزی است ، بخشی در صنایع سنگین است که در بخش کویر ایجاد شده است که آمایش سرزمین درستی در آن بخش نداشتیم. تمدن ایران بدون آمایش در خطر می افتد. 
در انتهای برنامه سوالات مردمی پرسده شد:
کشاورز چگونه باید آب را مصرف کند؟
آقای نجفی گفت: مصرف آب راه حل یکسانی ندارد و بستگی به منطقه آن دارد. 
سوال: چرا دولت در حفر چاه های غیر مجاز جدی نیست؟
محسن ابراهیمی عضو کارگروه استفاده پایدار در پاسخ به این سوال گفت: بحث چاه های غیرمجاز جزطرح احیا و تعادل بخشی است و چون اشتغال برمبنای کشاورزی است حفر این چاه ها نیازمند همکاری قوه قضائیه، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و کشور است. با حذف این چاه ها  باید به فکر معیشت مردم هم بود. 
در انتهای برنامه به بیان راهکارها پرداخته شد:
حامد نجفی علمدارلو استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس گفت: اعتقاد من این است که مشکلی که در بخش آب است از نوع درد ارجاعی است. درد در یکجا بروز می کند و محل درد جای دیگر است. در بخش کشاورزی مدیریت آب مشکل اصلی در اقتصاد خانوار است. حمایت کافی از بخش کشاورزی صورت نمی گیرد و کشاورز در ضعف قرار می گیرد. پس دولت که متولی مدیریت آب است باید ابتدا منشا چالش آب را شناسایی کند . از طریق یارانه های صادراتی و از طریق پرداخت های مستقیم و در ادامه با استفاده از ابزارهای اقتصادی و غیره ... کشاورز می تواند پاسخ مناسب به سیاست دولت بدهد. 
محسن ابراهیمی عضو کارگروه استفاده پایدار هم به بیان راهکار پرداخت و گفت: پیشنهادهایی که می دهیم یک بخش نهادی و ستادی است و بخشی در مرحله صف است . در مرحله سیاست گذاری هماهنگی و همسویی نهادهای ذیربط توجه به آمایش سرزمین اصلاح قوانین ، ضرورت مدیریت به هم پیوسته در حوزه منابع نیرو، توجه کافی به موضوع آب و ... است.
 

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها