اصلاح اقتصاد کلان و تعادل | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اصلاح اقتصاد کلان و تعادل

  • جمعه 09 آبان 1399 01:53
  • شناسه 46761
اصلاح اقتصاد کلان و تعادل

دو استاد دانشگاه در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا با دکتر پرویزیان درباره اصلاح اقتصاد کلان و تعادل با دکتر پرویزیان گفتگو کردند. در این برنامه یکی از تولیدکنندگان هم به بیان مشکلات خود پرداخت.

دکتر علی سعدوندی، اقتصاددان گفت از سال‌های پیش یک موج تورمی در انتظار ایران بوده و مبارزه با تورم باید در اولویت اقتصادی دولت قرار بگیرد. دکتر سعدوندی گفت مبارزه با تورم امکان‌‌پذیر نخواهد بود مگر با برنامه‌ریزی برای جبران کسری بودجه دولت. وی گفت 14 سال است که مجوز کارگزاری صادر نشده و تعداد کارگزاری‌ها در عدد 108 باقیمانده است. وی افزود نهاد ناظر اجازه تاسیس کارگزاری جدید نداده و خود به نوعی در کارگزاری‌ها حضور دارد.

دکتر سعدوندی گفت تعداد زیادی از این کارگزاری‌ها غیر فعال‌اند یا در اختیار افراد خاصی قرار دارد. کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به سیطره دو کارگزاری بر فعالیت‌های بازار سرمایه گفت در حال حاضر در فعالیت کارگزاری، دو کارگزاری بزرگ داریم و سایر کارگزاری‌ها هم به دنبال این دو کارگزار هستند. دکتر سعدوندی گفت اهمیت کارگزاری‌ها از این جهت است که اهمیت مجوزها را دریابیم.

وی اظهار کرد در دیگر کشورها اجازه فعالیت به راحتی صادر می‌شود اما با خطاها به شدت صورت می‌گیرد ولی سیستم نظارتی ما به عکس دیگر کشورهاست، یعنی به سختی مجوز می‌دهیم اما پس از اعطای مجوز نظارتی نداریم و با خطاها خیلی برخورد نمی‌کنیم.

دکتر سعدوندی به لزوم رشد بخش واقعی اقتصاد اشاره کرد و گفت تا وقتی بخش واقعی اقتصاد رشد نکند معظل تورم حل نمی‌شود. وی اظهار کرد معضل تورم فقط بسته به خلق پول در نظام بانکی یا کسری بودجه نیست، بلکه مساله این است که خلق پول در اختیار نظام تولید قرار نمی‌گیرد.

وی گفت کل نهادهای عمومی و دولتی نقش بزرگی در اقتصاد دارند، نقش دولت مرکزی به شدت کمرنگ شده، دستگاه قضایی ما نسبت به پرونده ها رشد کافی نکرده، دستگاه انتظامی ما نسبت به وقایع رشد نکرده و دستگاه‌های نظارتی هم همین‌طور، همگام رشد نکرده‌اند. دکتر سعدوندی گفت ما یک بخش نیمه خصوصی، نیمه دولتی نیمه عمومی داریم که رشد کرده و بزرگ شده و در اختیار نهادها و گروه‌های سیاسی است و این‌ها به دنبال مدیریت اقتصادی هستند.

وی با اشاره به حضور پررنگ سیاسیون بازنشسته در اقتصاد گفت نمایندگان ادوار مجلس پس از نمایندگی عضو هیئت مدیره شرکت‌ها شدند و به دنبال قدرت اقتصادی‌اند. وی افزود این اقتصاد انحصاری، به شدت جلوی ورود بقیه را می‌گیرد و مثلا در نظام بانک و بیمه و خودروسازی می‌بینیم که فعالیت‌های اقتصادی و رقابت سرکوب می‌شود.

دکتر صعدوندی با اشاره به نامگذاری سال جهش تولید گفت با اینکه بالاترین مقام کشور، اسم سال را جهش تولید می‌گذارد و در ریزترین امور اقتصادی دستورات روشنی مثل اصلاح مجوزها می‌دهد، اما مردم مطالبه چندانی ندارند و دولت هم تلاشی ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت هیئت مقررات‌زدایی، انحصار داروخانه‌ها را لغو کرد اما وزارت بهداشت استنکاف نکرده و باید در مرحله بعد هیئت مقررات‌زدایی از وزارت بهداشت شکایت می‌کرده تا این مصوبه اجرا شود. وی ادامه داد همین امروز می‌بینیم که داروخانه‌ها یکی از مکان‌های شیوع کرونا شده است که علیرغم این مشکلات کرونا، دستگاه نظارتی سلامت ما حاضر به اصلاح مجوز داروخانه‌ها نیست.

دکتر سعدوندی افزود ما در کل کشور کمبود داروخانه داریم و مشکلی که داریم این است که سیاست‌گزاری‌های اقتصادی بر مبنای تهران صورت می‌گیرد. وی تاکید کرد قرار نیست که دولت از سراسر کشور درآمد جذب کند و در تهران هزینه کند. سعدوندی با اشاره به آمار تعداد پزشکان گفت ما نسبت سرانه پزشک، دندانپزشک وکیل و ... پایین داریم ولی دوستان تهران را می‌بینند که پر از پزشک و وکیل است. سعدوندی تاکید کرد این بی‌عدالتی به خاطر نادیده گرفتن سیاست‌های آمایش سرزمین است. کارشناس مسائل اقتصادی گفت پیشنهاد بوده که درآمد نفتی وارد یک نهاد توسعه‌ای شود و تضاد منافع ساکنان پایتخت و سایرین را حل کند. وی در پایان گفت

برای حل مشکلات تورم، باید تورم به اولویت اصلی اقتصادی دولت تبدیل شود و سپس مشکلاتی مثل انحصار و اصلاح مجوزها در دستور کار قرار گیرد. وی افزود استقلال بانک مرکزی و اصلاح سیاست‌های پولی و مالی هم باید عملیاتی شود تا مشکلات کمتر شود.

دکتر بخشی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت اگر ما بتوانیم بر غول تورم فائق آییم از گرانی و مشکلات مردم کاسته خواهد شد. دکتر بخشی گفت اگر ما بتوانیم روند تورم را کند کنیم و به عدد معقولی برسانیم طبیعتا دغدغه‌های مردم هم کمتر شده و زندگی آرام‌تری خواهند داشت.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت دولت ایران علیرغم تعهداتی که برای کوچک‌سازی دولت می‌دهد هر سال بزرگتر می‌شود و هزینه‌هایش بیشتر می‌شود. وی گفت ما می‌بینیم که در سه چهار سال اخیر بودجه عمرانی، کمتر از یک دهم بودجه کل بوده که در نهایت تخصیص هم نیافته و در سایر بخش‌های جاری هزینه شده است. وی افزود سازمان‌هایی در دولت هستند که موازی‌اند و نیازی به آنها نیست و حداقل نباید از بودجه سهم داشته باشند اما می‌بینیم که هر سال بزرگتر می‌شوند. وی گفت دولت امروز نمی‌تواند خودش را جمع کند و گرفتار تامین بودجه جاری است. دکتر بخشی گفت دولت باید کوچک‌سازی و کاهش هزینه‌ها را به طور جد پیگیری و اجرا کند. وی تاکید کرد راه حل‌های پولی مشکل را شاید موقتا التیام دهد اما مشکل را حل نمی‌کند.

دکتر بخشی با اشاره به مشکلات کسب و کارها گفت فضای کسب و کار ما در رنکینگ جهانی، وضع مناسبی ندارد و کشورهای جوان اطراف ما توانسته‌اند فضای کسب و کار خود را بهبود دهند و به رتبه‌های کمتر از ده برسند.

دکتر بخشی گفت از طرف دیگر بخش خصوصی ما به شدت تحت فشار قرار گرفته است. وی افزود منابع تولیدی ما به خاطر دولت بزرگ نمی‌تواند کارایی داشته باشد. وی گفت محدودیت‌هایی که دولت برای کسب و کارها فراهم کرده آنها را از انجام کارشان عقب انداخت است.

دکتر بخشی درباره بورس هم گفت در بورس می‌بینیم 60 میلیون عضو هستند و 100 کارگزار می‌خواهند این 60 میلیون را مدیریت کنند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت دولتی داریم که سیاست‌هایش ضد توسعه است و مشکلات تبعی برای کشور ایجاد کند. دکتر بخشی تاکید کرد ما اگر اجازه ندهیم بخش خصوصی فعال شود و تولید کند عرضه کل‌مان دچار مشکل می‌شود.

 دکتر بخشی درباره نظام مالیاتی هم گفت ایران بهشت مالیاتی است و افرادی با درآمدهای زیاد، مالیات نمی‌دهند. وی گفت نظام مالیاتی ایران در حال تحول است ولی سرعتش کم است و در بعضی موارد بیراهه می‌رود. وی افزود در دنیا تا 20 درصد GMP را مالیات می‌گیرند و این رقم در کشور ما 7 درصد است. بخشی گفت دولت مثلا گفته حقوق‌های تا 3 میلیون تومان را معاف کرده اما خط فقر را 5 میلیون قرار داده و این خیلی صحیح نیست. وی افزود مالیات خانه‌های خالی هم قانونی است که به نتیجه نمی‌رسد و بعید است از کسی مالیاتی گرفته شود. دکتر بخشی به تاثیرات مثبت مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت درست ترین کار مالیاتی در چهل سال گذشته همین قانون مالیات بر ارزش افزوده است. وی افزود این مالیات راحت‌ترین و کم‌فسادترین مالیات وصولی است. وی گفت با اینکه ده سالی است که راه افتاده اما 60 درصد مالیات وصولی را تشکیل می‌دهد. بخشی گفت این مالیات در 160 کشور جهان وصول می‌شود و راه خوبی برای رهگیری مالیات‌ها و فرارهاست و به شدت می‌تواند جلوی فرارها را بگیرد.

وی افزود اگر مالیات ارزش افزوده کامل شود و گسترش یابد می‌تواند نظام مالیاتی ما را اصلاح کند. وی گفت مثلا در کشور ما قیمت یک جنس از تولید تا مصرف بیش از چندین برابر می‌شود و مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند جلوی درآمد سرسام‌آور دلالان را بگیرد؛ یعنی فاصله قیمتی تولید تا مصرف حداکثر بای 25 درصد باشد و نه چند برابر.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه گفت درآمد نفتی سرشار، سالیان سال، کاستی‌های مدیریتی را می‌پوشاند و حالا زمان اصلاح همه کاستی‌هاست. دکتر بخشی تاکید کرد دولت باید این تصمیم را بگیرد و اموری که از آن بحث شد، اصلاح شوند.

مهرداد قجه‌وند، مدیر عامل شرکت چرم لازک گفت با توجه به وضع کرونا که در پیش داریم، تا بعد از عید هیچ مراسم گروهی مثل جشن و مراسم و دانشگاه نداریم و این صنعت چرم را در معرض خطر قرار داده است. قجه‌وند گفت ما در حال حاضر تنها راه‌مان صادرات است که آن هم مشکلات خودش را دارد و ما تا بخواهیم مشکلات را حل کنیم، محصولات از مد جهانی می‌افتند. وی گفت مواد اصلی تولید چرم در گمرک مانده و فروشی هم نداریم.  تولید کننده چرم درباره مالیات بر ارزش افزوده هم گفت این قانون بسیار خوبی بود اما در ایران خیلی بد اجرا شد و مالیاتی که باید بر مصرف باشد، تولید کننده در حال پرداخت است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها