تورم خرداد ۱۴۰۰ به ۲۲ درصد می‌رسد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تورم خرداد ۱۴۰۰ به ۲۲ درصد می‌رسد

  • دوشنبه 17 آذر 1399 23:44
  • شناسه 48055
 تورم خرداد ۱۴۰۰ به ۲۲ درصد می‌رسد

رئیس بانک مرکزی گفت:بر مبنای نرخ ارز نیمایی ۱۷ هزار تومانی پیش‌بینی کرده‌ایم که تورم متوسط یکساله منتهی به خرداد۱۴۰۰ را به ۲۲درصد برسانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، همتی رئیس کل بانک مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه شرایط خاصی بر اقتصاد کشور حاکم است گفت: این فشار عمدتاً بر روی طبقات متوسط به پایین جامعه است ، امیدواریم هرچه زودتر این روزهای سخت به پایان برسد ،ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا نتایج خوبی را از عملکردمان بگیریم.

او با اشاره به اینکه تورم در ماه‌های آخر تشدید پیدا کرده است اظهار کرد: تورم از دو جنبه در کشور شکل می‌گیرد که عمده آن در بخش عرضه است، ما رشد ساختاری سالانه نقدینگی ۲۷ الی ۲۸ درصد را در طول سال های گذشته داشته ایم‌.

همتی با اشاره به اینکه تحریم و ابعاد دیگر آن یعنی به موقع نرسیدن کالاها و مواد اولیه تولید همه می تواند باعث این موضوع شود افزود:  ما بر اساس یکسری از متغیرها هدفگذاری می‌کنیم، موقعی که هدف گذاری کردیم نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد دلاری ۱۷ هزار تومان بود ،هنوز معتقدیم که می‌توانیم به این رقم برسیم.

او تاکید کرد: میانگین نرخ نیمایی امروز ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان بود و این روزها بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار عرضه می شود. دو سالی است تحت شدیدترین تحریم ها بانک مرکزی اجازه نداده دارو و اقلام اساسی مردم بدون ارز دولتی وارد شود.

او افزود: تورم در ماه های اخیر تشدید شده و این به دلیل شوک ارزی است. ما بر مبنای نرخ نیمایی ۱۷ هزار تومان ارز پیش بینی کرده ایم که تورم متوسط یکساله منتهی به خرداد ۱۴۰۰ را به ۲۲ در صد برسانیم.

رئیس بانک مرکزی گفت: بررسی هایمان در سه دولت نشان می دهد، نقدینگی در کشور یک ساختار بدی را دنبال کرده و رشد یکنواختی داشته است.

همتی گفت: بیش از یک میلیارد دلار تاییدیه ارز دادیم ولی ترخیص کالا صورت نگرفته است.بانک مرکزی کالاهای وارداتی اعتباری را به شرط ورود فوری به کشور تامین ارز می کند.از ابتدای سال تاکنون ۲۶.۵ میلیارد دلار صادرات و ۲۵ میلیارد دلار واردات انجام شده است.

او افزود:وزارت صمت باید ثبت سفارش را بر اساس برآورد درآمدهای ارزی انجام دهد و مدیریت تقاضا را به درستی انجام دهد.

همتی گفت: تعهد بانک مرکزی برای ارز ۴۲۰۰ تومانی، هشت میلیارد دلار است و بانک مرکزی به تعهد خود پایبند بوده و تا کنون ۷ میلیارد دلار تامین شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه یک عده کالاهای خود را نگه داشته اند به این امید که ارز ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان شود و سپس ترخیص کنند اظهار کرد: متاسفانه اطلاعات ناقص می دهند و می گویند بانک مرکزی ارز نمی دهد.

او ادامه داد: اعلام کرده ایم کسانی که کالا به صورت اعتباری وارد کرده اند، بیایند تعهد بدهند تا کالا سریع ترخیص شود ، تا تضمین چندماهه بدهیم که ارزشان را تامین می کنیم.

همتی خاطرنشان کرد: اجازه نخواهیم داد ارز بابت کالاهایی که در اولویت نیازهای مردم نیستند تحت عنوان واردات بدون انتقال ارز وارد کشور شود، لذا بعد از دستور رییس جمهور، اجازه انتقال ارز، بر خلاف ضوابط بانک مرکزی را نمی دهیم .

صدور چک حامل از ۲۲ آذر حذف می شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه صدور چک حامل از ۲۲ آذر حذف می شود گفت: از ۲۲ آذر هیچکس نمی تواند چک حامل صادر کنند، قانون جدید چک در یک سال و نیم گذشته تصویب شد و ۷۰ درصد کارهای آن عملیاتی شده است لذا باید افراد در سامانه، اطلاعات چک صادر شده را وارد کنند و از آن طرف هم افراد گیرنده چک می توانند چک را بررسی کنند، همچنین از طریق نرم افزارهای موبایلی هم می توانند چک را استعلام کنند ولی برای مراعات حال مردم این روند تدریجی اجرا می شود.

او با اشاره به اینکه رشد نقدینگی از مرداد ۹۲ تا مهر ۹۹ معادل ۸۳ درصد بوده است افزود: از ابتدای سال تا امروز رشد پایه پولی ۱.۵ درصد است .  بانک مرکزی از ابتدای سال اجازه پولی شدن کسری بودجه را نداده و مقاومت کرده است لذا بخشی از رشد پایه پولی به دلیل حمایت بانک‌ها از بازار سرمایه بوده است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اقتصاد کلان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها