آیا بحران آب در کشور جدی است؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آیا بحران آب در کشور جدی است؟

 • یکشنبه 07 آذر 1400 02:37
 • شناسه 78315
آیا بحران آب در کشور جدی است؟

آقایان زین العابدین صادقی استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان، ذبیح الله اعظمی ساردویی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و جمال محمدولی سامانی استاد داتشگاه تربیت مدرس به بررسی مشکلات کم آبی کل کشور و حوزه های زاینده رود و چهارمحال بختیاری پرداختند.

آقای ذبیح الله اعظمی ساردویی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتکو با برنامه چشم انداز گفت: نیاکان ما در فلات ایران برای رفع مشکلات کم آبی از حفر قنات استفاده می کردند و همواره خود را با شرایط اقلیمی کشور وفق می دادند. در سال ۱۳۰۰ جمعیت کشور ۸ میلیون نفر، در سال ۵۷ حدود ۳۰ میلیون نفر و در حال حاضر ۸۵ میلیون نفر جمعیت در کشور داریم. این عدد علاوه بر مهاجران خارجی که حدود ۴ میلیون نفر هستند به ۹۰ میلیون نفر می رسد و کشور امنیت غذایی این جمعیت را برقرار می کند. متاسفانه خشکسالی امسال، در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است. برای جبران کم آبی برنامه ریزی شد تا آب از تونل کوهرنگ به اصفهان انتقال داده شود و در همین راستا صنایع آب بری مثل فولاد مبارکه را در اصفهان جانمایی و احداث کردند. همزمان با آن با این آب فراوان به کشت برنج مبادرت کردند.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۱۴۰۰ به کشاورزان اجازه داده شد علاوه بر استان های گیلان و مازندران، در مناطق دیگری هم برنج کشت شود. در واقع سیاستمداران با جانمایی های اشتباه برای صنایع سنگین پر آب بر، مشکلاتی برای استان های اصفهان و یزد ایجاد کردند و این استان ها با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند. علاوه بر موارد ذکر شده، باید توجه داشت میزان منابع زیرزمینی از دهه ۵۰ رو به کاهش گذاسته به طوری که در دودهه اخیر ۱۳۰ میلیارد مترمکعب از این منابع طی سه دهه استفاده شده و متاسفانه ۷۰ میلیارد متر مکعب از همین منابع تنها در ۱۰ سال اخیر برداشت شده است.

اعظمی با بیان این که ما میراث آب آیندگان را مصرف کرده ایم گفت: فرونشست هایی که در فارس، کاشان، کرمان، هرمزگان و.. ایجاد شده مربوط به مصرف آب طی دهه  اخیر نیست و در ۵ دهه به وقوع پیوسته است. ایران و مصر کشورهایی هستند که بیشتر منابع آب شیرین خود را مصرف کرده اند. ایران حدود ۷۰ درصد این منابع و مصر حدود ۵۰ درصد.

وی افزود: آب که قرار بود از استان های خوزستان و چهارمحال بختیاری برای مصارف شرب، به کرمان و اصفهان منتقل شود صرف صنایع سنگین و شهرک های صنعتی شده است. البته تحقیقات نشان داده که منابع آبی استان هایی مثل چهارمحال بختیاری که قبلا ۱۱ درصد منابع آبی را در اختیار داشتند، به ۶ درصد در حال حاضر کاهش یافته و دشت خان میرزا لردگان تا دو متر فرونشست داشته است. سطح آب چاه های عمیق در جهرم ۵۰۰ متر کمتر شده است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با تغییر الگو کاهش مصرف می توانیم در آب صرفه جویی کنیم. استفاده از کشت های فراسرزمینی و حذف گونه های پرمصرف و کاشت محصولات کم آب بر و با ارزش مثل زعفران، پسته، خرما و انواع کشمش باعث می شود بتوانیم این محصولات را صادر کرده و به جای آن محصولات پر آب بر را جهت استفاده کشور وارد کنیم. صنایع پر آب بر باید جابه جا شوند و به حاشیه دریای عمان و خلیج فارس منتقل شوند البته خوشبختانه این طرح در بندر جاسک در حال اجراست. با انتقال آب خلیج فارس از طریق گل گهر سیرجان تا چادرملو، آب شهر کرمان هم تامین می شود.

ایشان اظهار داشت: در دهه اول انقلاب چاه زنی ممنوع بود ولی هم اکنون تعداد چاه های غیرمجاز از مجاز بیشتر است. ۷ شهرستان جنوبی کشور مثل یزد ،کهنوج، جیرفت، رودبار و.‌.. دچار بحران بی آبی شده و تبدیل به کانون های ریزگرد شده اند. متاسفانه طرح های آب شیرین کنی و استفاده از کنتورهای هوشمند که در وزارت نیرو مطرح شده اند تنها در حد حرف هستند. در طرح کنتور هوشمند کشاورزان باید مازاد میزان آبی که برای کشاورزی استفاده می کنند را پرداخت نمایند.

آقای زین العابدین صادقی استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان در مورد کارخانجات و صنایع پرآب بر در برنامه گفت: جانمایی اولیه کارخانه فولاد اصفهان در بندر عباس بوده و بعدا به دلیل فراوانی سرمایه به اصفهان منتقل شد و چون دولتی بود نرخ بازدهی خیلی اهمیت نداشت. در کشورهای خارجی به ازای هرمتر مکعب آب ۱۹ دلار ارزش افزوده ایجاد می شود ولی این میزان در کشور ما ۵ دلار است. یعنی با این حجم از مصرف آب،کمتر از یک چهارم محصول در کشور تولید می شود. این مبلغ در کشورهایی با اقتصاد قوی حدود ۸۰ دلار ارزش افزوده است.

وی ادامه داد: کشورمان حدود ۵۰۰۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد که در هفت استان پراکنده شده است. در کشورهایی مثل دانمارک ۱۰۰ درصد جمعیت کشور در سواحل زندگی می کنند ولی سهم کشور از پراکندگی جمعیت در نوار ساحلی فقط ۲۲ درصد بوده و در بعضی نقاط نوار ساحلی کشور خالی از سکنه است. دولت باید با توجه به بیانات مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل، ظرفیت های مالی مناسب ایجاد کند‌.

صادقی گفت: در استان کرمان قیمت تمام شده هر متر مکعب آبی که از خلیج فارس به این استان وارد می شود یک یورو و در استان یزد دو یورو است. بنابراین صرفه اقتصادی با کشت و پرورش محصولات پر آب بر مثل هندوانه نیست و باید چیدمان و الگوهای صنعتی تغییر کند. دنیا در حال تغییر به سمت الگوهای کشت فراسرزمینی است و این فرآیند در کشورهایی مثل آفریقا در حال انجام است. کشورمان باید از این ظرفیت ها استفاده کند ولی به دنبال محصولاتی است که ارزش افزوده ندارد. در حال حاضر با کاهش قیمت نفت، دولت کسری بودجه را از طریق فروش منابع معدنی فرآوری شده تامین می کند که این رویه باید تغییر کند. 

ایشان ادامه داد: میزان آب خلیج فارس ۲/۵ متر افزایش پیدا کرده در حالی که سطح آب دریای خزر ۱/۵ متر کاهش داشته است. کشورهای پر آبی مثل روسیه که رودهای بزرگی مثل الگا را در حوزه آبریز خود دارند در بی آبی دچار چالش نمی شوند. برخی کشورها مثل ترکیه با اجرای پروژه سدی که اخیرا افتتاح کرده ممکن است کشور را دچار چالش کند. در دوره های غیر تحریم ما می توانستیم سهم حق آب خود را که از طریق رود هامون تامین می شد از افغانستان بگیریم ولی در حال حاضر به دلیل تحریم های اجرا شده و قطع ارتباط با محافل بین المللی این سهم آب حذف شده، به همین دلیل استان سیستان و بلوچستان در شرایط خشکسالی شدید به سر می برد. این در حالی است که سهم آب های بین المللی از قبل از انقلاب تعیین شده بوده است. با بهبود بخشیدن به اوضاع اقتصادی کشور می توانیم همه چیز را به تعادل برسانیم. 

این استاد دانشگاه گفت: تحقیقات نشان می دهد که ۴۱ درصد جمعیت در معرض تنش آبی هستند. برای برون رفت از بحران کم آبی نیازمند اجرای سیاست هایی هستیم یکی از آن ها، قیمت گذاری آب به صورت مکانی بر اساس شرایط اقلیمی هر منطقه است. مثلا به دلیل ارزانی آب در زاینده رود کشت برنج انجام می شده است. با انجام سیاست های بازیابی منابع آبی هم می توانیم به حل این بحران کمک کنیم‌. وضع کردن مالیات بر منابع مالی هم برای اجرای عدالت در استفاده از منابع هم روش دیگری است.

آقای جمال محمد ولی سامانی استاد  دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: به طور کلی بحث بحران آب فقط مختص به مناطقی مثل زاینده رود نیست‌. در حوزه کارون و کرخه، هیرمند، دشت مشهد و خراسان جنوبی، تالاب و دریاچه ارومیه و سایر تالاب ها مثل گاوخونی در استان فارس هم دچار مشکل هستند. در اوایل انقلاب سند آمایش سرزمینی توسط یک شرکت فرانسوی به سفارش سازمان برنامه و بودجه تنظیم شده بود این سند با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک کشور، تقسیم بندی سواحل مختلف و این که صنایع پر آب بر کجا جانمایی شوند، الگوهای کشاورزی و تمرکز جمعیت تدوین شده بود. در حقیقت تخصص آمایش سرزمینی در توسعه  اقتصاد کشور است. در این سند قید شده در سواحل دریای عمان و خلیج فارس برای بیست سال آینده، ۲۵ میلیون نفر جمعیت متمرکز شوند و این تعداد با گذر زمان به ۵۰ میلیون نفر برسد.

وی ادامه داد: جانمایی صنایعی مثل پتروشیمی و فولاد نزدیک دریا تعیین شده و سایر صنایع آب بر و معادن بر اساس برنامه آمایش سرزمینی و پراکندگی جمعیت انجام شده بود. متاسفانه این سند راهبردی تا پارسال به مرحله اجرا گذاشته نشد. این سند بعد از ۴۲ سال حرکت نامتعادل و مدیریت ناپایدار و غلط به تصویب رسید. تفکر و قدرت مجلس باعث شد بعضی از صنایع در جاهایی ایجاد شوند که امکان تامین آب مورد نظر برای این صنایع وجود نداشت و این آب از تونل کوهرنگ ۱ تامین شد.

وی افزود: با حرکت نامتعادل در صنعت و توسعه نامتوازن آن، حاشیه نشینی هم به شهرهایی مثل اصفهان اضافه شد و با انتقال آب از سایر مناطق به این منطقه ها، توقع برای کشاورزان و مردم در مورد تامین همیشگی منابع آبی شرب و کشاورزی ایجاد شد. بیش از سه برابر ظرفیت حوزه زاینده رود، در این منطقه کشت انجام شد و موجبات بی آبی زاینده رود از اینجا فراهم شد.

این استاد دانشگاه با بیان این که حل شدن بحران بی آبی در طولانی مدت ممکن است ادامه داد: اصل قضیه، به سازکاری با اقلیم باز می گردد. با کمبود منابع آبی شرایط اقلیم تغییر می کند که وزارت نیرو، محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی باید بر آن نظارت داشته باشند. باید صنایع با توجه به اقلیم سازگار شوند و مصارف آب شرب، کشاورزی، فضای سبز و شهری در قالب یک برنامه جامع در نظر گرفته شوند. هماهنگی و پایش داده ها باعث حل بسیاری از مشکلات اجتماعی و مناقشات خواهد شد. در سال ۸۳ با جدا کردن آب های منطقه ای استان های اصفهان و چهارمحال بختیاری این استان ها دچار چالش شدند و اجرای این سیاست کاملا غلط بود. هر کدام از این استان ها بر اساس حفظ اقتدار و سرمایه گذاری ها منطقه خود را از نظر صنعتی و کشاورزی گسترش دادند و برای این گسترش به دلیل کمبود منابع، آب از مناطق دیگر بدون مدیریت وارد این استان ها شد. در صورتی که مدیریت حوزه زاینده رود و کارون باید در سطح استان های تحت پوشش این حوزه ها انجام شود. آب هایی با مصارف شرب و صنعتی باید از هم تخصیص پیدا کنند و به عنوان یک راه حل کوتاه مدت، از پساب ها برای مصارف صنعتی استفاده شود ولی مناطق صنعتی باید به استان های پر آب یا سواحل منتقل شوند. الگوهای کشت، کشت گلخانه ای و کم کردن ضایعات کشاورزی و... اگر به صورت درست انجام شوند حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی می شود که این مقدار برای نجات حوزه زاینده رود از بی آبی کافی است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • سالانه ۱۱۵ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود

  سالانه ۱۱۵ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود

  مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی، تولید سالانه عسل را حدود ۱۱۵ هزار تن و ظرفیت صادراتی این محصول را ۵ هزار تا ۱۰ هزار تن عنوان کرد.

 • رئیس سازمان بورس خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه حمایتی شد

  رئیس سازمان بورس خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه حمایتی شد

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در دو نامه به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت به ترتیب خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و تغییر فرمول نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها شد.

 • برنامه‌ریزی ایران‌خودرو در تامین و تولید ۷۵ هزار دستگاه تارا برای سال آینده

  برنامه‌ریزی ایران‌خودرو در تامین و تولید ۷۵ هزار دستگاه تارا برای سال آینده

  مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو از برنامه‌ریزی برای تامین و تولید ۷۵ هزار دستگاه تارا در سال آینده خبر داد.

 • شرایط پیش فروش یک ساله شاهین و 5 محصول دیگر سایپا

  شرایط پیش فروش یک ساله شاهین و 5 محصول دیگر سایپا

  مرحله جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا از پنجشنبه هفته جاری آغاز خواهد شد.

 •  آسیب شناسی کاهش تولید تلویزیون کشور

   آسیب شناسی کاهش تولید تلویزیون کشور

  آقایان ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و حمید رضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفتگو با شبکه ایران کالا در خصوص کاهش تولید تلویزیون به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 • برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  برگزاری نمایشگاه فروش نوروزی در سراسر ایران 

  دبیر کل اتاق اصناف در گفتگو با شبکه ایران کالا درباره فروش نوروزی گفت: این نمایشگاه معمولا برای شب عید فرصت مناسبی است که شور و نشاط برای خرید ایجاد می کند.

 • فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  فناوری نوظهور متاورس در صنعت گردشگری پزشکی

  دکتر صدری کارشناس گردشگری سلامت در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: آینده زندگی بشر ناگزیر است که وارد فضای مجازی و متاورس بشود.

 •  استاندارد خودروها

   استاندارد خودروها

   کریمی سنجری کارشناس خودرو گفت: آخرین استانداردهایی که در کشور الزام شد استاندارد 52 گانه و بعد 82 گانه بود که به خاطر تحریم خودور فعلا امکان پذیر نیست برخی از استانداردها بلاتکلیف مانده است.

 • مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM

  سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را می‌توان بعنوان فعالیت‌هایی در زمینه‌های مدیریت و تحلیل ارتباط مشتریان و داده‌ها برای رسیدن به اهدف بهبود روابط با مشتریان و حفظ این روابط و تقویت راه‌های فروش در آینده تعریف نمود. این سیستم به شما این کمک را می کند تا تمامی فعالیت‌های خود را در قسمت تجاری در تمام بخش‌ها کسب و کار خود و سازمان خود ارزیابی و ردیابی نمایید.

 • مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه برق مشوق هم دریافت می کنند

  مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

 • توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  توضیح شرکت بازرگانی دولتی درباره گندم های وارداتی

  شرکت بازرگانی دولتی بر سلامت محصوله های وارداتی از جمله گندم روسی تاکید و اعلام کرد که ۵.۵ میلیون تن گندم وارداتی در بنادر کشور تخلیه شده است.

 • کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  کف قیمت بلیت هواپیما حذف شد

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ملغی شدن مصوبه انجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص تعیین کف نرخی بلیت هواپیما خبر داد و گفت: هیچ کدام از شرکت‌های هواپیمایی مجاز به تعیین کف نرخ و یا فروش با قیمت بالاتر از نرخ اعلام شده نیستد.

 • محمد کیهانی

  محمد کیهانی

  مهندس محمد کیهانی کارآفرین و خیر جوان که دستاوردهایش در عرصه قطعات بتنی در ایران موجب به‌وجودآمدن تحولاتی چشمگیر در این عرصه شده است. محمد کیهانی که اعتقاد دارد صنعت بتن ایران وارد عصر جدیدی در حوزه فعالیت حرفه‌ای خود شده، در صدد است تحول و اثرگذاری بنیادی‌اش را از طریق بخش تحقیقات منتج به توسعه کارآفرینی عملیاتی سازد.

 • صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  صفحه اول روزنامه های اقتصادی 28 دی

  روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون «دستور رئیس جمهوری مبنی بر دادن وام 100 میلیونی بدون ضامن»، «در دسترس قرار گرفتن رمز ارز ایرانی» و «افزایش قیمت نفت» پرداختند.

 • خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  خودکفایی شرکت پورت لاین در تولید دوچرخه

  مدیر فروش شرکت دوچرخه سازی پورت لاین گفت: ۹۰ درصد قطعات دوچرخه را بومی سازی کرده ایم، از نظر طراحی محصولات تولید داخل چندان قابل قبول نبوده اما کیفیت بالایی نسبت به مشابه وارداتی دارد.

 • مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  مثلث اقتصادی ایران، چین و روسیه

  آقایان رجب صفروف رئیس شورای روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه، روشن یکتا عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و روسیه، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و امیر محمودزاده مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه در مورد افزایش سطح روابط تجاری ایران و روسیه و عضویت غیردائمی ایران در اتحادیه اوراسیا به گفتگو پرداختند.

 • رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  رونمایی از قدرتمندترین نسخه موتور سه استوانه ایران‌خودرو تا پایان سال

  مدیر طرح خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو با بیان این که داخلی سازی طراحی و تولید موتور سه استوانه با تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه، صرفه جویی چند ده میلیون یورویی و استقلال در مالکیت محصول را محقق خواهد کرد، گفت: در توسعه این موتورها، بهترین و به‌روزترین موتورها و فن‌آوری‌ها مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفته است.

 • بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن می دهد

  بانک ملت در طرح جدید فرابانک، وام ۳۰ میلیون تومانی بدون ضامن و با دریافت رتبه A از اعتبارسنجی پرداخت می‌کند.

 •  بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

   بررسی مشکلات کشاورزی و دامداری عشایری

  آقایان عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان عشایر کشور و مجید موافق غدیری رئیس انجمن خوراک دام کشور دربرنامه نبض کشاورزی به بررسی مشکلات دامداران و عشایر پرداختند.

 • شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت کاسپین به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست

  شرکت تأمین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار شده و به جمع شرکت‌های دارای پروانه تولید نرم‌افزار پیوست.

 • افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

  افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،به ثبت رسید.

 • گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  گام عملی کروز برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های دانشگاه تهران

  مجید نیلی رییس دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: در حدود چهار سال است که با شرکت صنایع تولیدی کروز همکاری مشترک داریم و این نزدیکی موجب شده تا کروز با رویکرد سرمایه گذاری در دانشگاه تهران وارد میدان شود.

 • آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  آمادگی شرکت زمزم برای حضور در بازار ارمنستان و اورآسیا

  مدیرعامل شرکت زمزم با اشاره به ظرفیت‌ و توانمندی‌های این مجموعه، از آمادگی برای حضور در بازار ارمنستان و بازارهای منطقه اورآسیا و حتی اتحادیه اروپا در قالب صادرات محصول نهایی و تولید فراسرزمینی با بهره مندی از کمک دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در ارمنستان خبر داد.

 • بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  بورس امروز 27 دی / حمایت شاخص کل از دست رفت

  در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس همانند روزهای گذشته منفی بود و بیش از 4 هزار واحد کاهش یافت و نقطه حمایتی یک میلیون و 322 هزار واحدی را از دست داد.

 • آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  آغاز پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن گفت: پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شد.

 • هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران

  هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران از فردا به مدت ۴ روز از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۲۰:۰۰ در محل مجتمع نمایشگاهی گفتگو برگزار خواهد شد.

 • پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  پرداخت وام‌های زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن

  سخنگوی دولت گفت: با دستور رئیس‌جمهور‌ نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر 100 میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خُرد را آسان دریافت کنند.

 • فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  فهرست بدهکاران عمده بانک‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شود

  رئیس کل بانک مرکزی از دستورات رئیس‌جمهور درباره اصلاح رفتار نظام بانکی خبر داد.

 • نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  نصب دستگاه های جدید هوشمند سوخت در پمپ بنزین ها

  رئیس صنف جایگاهداران کشور گفت که دستگاه های کارتخوان هوشمند سوخت منصوبه در جایگاه ها مستهلک شده اند و تجهیزات جدید در راه است

 • هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  هدفگذاری تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میادین نفت مرکزی

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به دنبال تامین و نصب جکت در میدان گازی فرزاد ب هستیم، گفت: تکمیل فاز 11 پارس جنوبی از اولویت‌های این شرکت است، در فاز 11 در مرحله حفاری چاه‌ها هستیم و بخشی از تولید گاز از این فاز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.