تونل برفی ازنا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تونل برفی ازنا

  • دوشنبه 21 بهمن 1398 21:48
  • شناسه 41236
تونل برفی ازنا

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در لرستان است.این تونل به‎ صورت طبیعی در برف و یخ‌ های دامنه اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا به‎ وجود آمده است.

طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۲٫۵ تا ۳ متر است؛ از این تونل برفی فقط در فصل‌ های بهار و تابستان می‌ توان بازدید کرد.

این شگفتی بی‎ نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌ های متمادی در ازنا دره در اشترانکوه است؛ دره ‎ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌ های سهمگین درون آن توده ‎ای از برف تشکیل می‌ شود و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می‌ آید.

زمانی که به تونل برفی می ‎رسید صدای آب ناشی از ذوب شدن برف‌ ها گوشتان را نوازش می‌ دهد، آب روانی که تونلی به عرض ۱۰ متر و ارتفاع سه متر در زیر یخچال‌ ها ایجاد کرده است؛ تونلی که تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و ۸۰۰ متر طول دارد تا به برف‌ های بالاتر از خود متصل شود.

برای رسیدن به تونل برفی ازنا باید ابتدا به استان لرستان شهر ازنا سفر کنید. سپس ۲۵ کیلومتراز شهر ازنا به سمت دامنه اشترانکوه پیش بروید و در ادامه یک ساعت و نیم از کنار رودی زلال با انواع گیاهان دارویی عبور کنید. برای رسیدن به این تونل باید تا روستای کمندان از ازنا با اتومبیل رفت و حدوداً ۳۰ دقیقه نیز پیاده‌ روی کرد. در واقع مسافت پارک خودروها تا تونل برفی یک ساعت پیاده روی دارد.

به دلیل قرار گرفتن تونل برفی در منطقه حفاظت شده اشترانکوه امکان ایجاد تأسیسات گردشگری در منطقه وجود ندارد و با این حساب اغلب افراد طبیعت گرد و تورهای علاقمند برای بازدید، گردشگران این جاذبه طبیعی هستند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «لرستان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها