مصیبت‌های «ارز ۴۲۰۰ » برای روغن | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مصیبت‌های «ارز ۴۲۰۰ » برای روغن

 • شنبه 09 مرداد 1400 20:40
 • شناسه 65845
مصیبت‌های «ارز ۴۲۰۰ » برای روغن

یکی از درخواست‌های مهم اغلب فعالان حوزه صنایع غذایی و دارو از دولت جدید، ملغی کردن سیاست نادرست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، سیاستی که در دو سال گذشته باعث بروز مشکلات متعددی در تولید و عرضه بسیاری از کالاهای اساسی و انواع دارو شد و در عین ‌حال سود چندانی هم نصیب مصرف‌کننده نشد و عایدی‌های آن عمدتا به جیب رانت‌خوارها و قاچاقچیان رفت که به‌صورت معکوس کالاهای مشمول ارز دولتی را به خارج از کشور قاچاق می‌کنند.

یکی از محصولاتی که به‌واسطه همین سیاست، کشور در سال گذشته در تامین آن با مشکلات زیادی روبه‌رو بود، روغن نباتی است. آن‌طور که فعالان این حوزه می‌گویند این مشکل هنوز دست از سر بازار برنداشته است و سکوت فعلی به معنای این نیست که بازار با کمبود روبه‌رو نیست، زیرا تا زمانی که ارز دولتی به این کالا تعلق می‌گیرد آش همان است و کاسه همان.

آمارها نشان می‌دهند ایران ظرفیت تولید سالانه حداقل ۳ میلیون تن روغن نباتی را دارد که ۲ میلیون تن مصرف داخل است، این مساله به معنای توان یک میلیون تن صادرات این محصول توسط تولیدکنندگان داخلی است؛ ما سال گذشته برای تامین روغن خوراکی مورد نیاز مردم در برخی اوقات با قفسه‌های خالی در فروشگاه‌ها و بقالی‌ها روبه‌رو شدیم که دلیل آن سه موضوع است؛ احتکار به دلیل نگرانی از کمبود روغن در بازار، قاچاق و عدم تخصیص به موقع و کافی ارز دولتی برای واردات روغن خام.

 رشد هزینه‌های داخلی و جهانی

این در شرایطی است که رشد شدید قیمت روغن خام وارداتی از یکسو و افزایش شدید هزینه‌ها در داخل از سوی دیگر دو عاملی هستند که قیمت تمام‌شده تولید را افزایش داده‌اند. رشد هزینه تمام‌شده باعث شده نیاز به رشد حداقل ۵۵درصدی قیمت توسط تولیدکنندگان این محصول به دولت منتقل شود، اما دولت حداکثر با افزایش ۳۵درصدی قیمت موافقت کرده است و این به معنای آن است که تولیدکنندگان در شرایط فعلی یا با ضرر تولید می‌کنند یا سود چندانی عایدشان نمی‌شود که این مسائل باعث شده تولید را با حداقل ظرفیت انجام بدهند.

در بازار جهانی قیمت روغن خام آفتابگردان از هر تن ۹۰۰ دلار به هزار و ۶۸۰ دلار هم رسید و هم اکنون با کاهش به هزار و ۳۰۰ دلار رسیده و روغن پالم از محدوده ۷۰۰ دلار به حدود هزار و ۲۰۰ دلار افزایش ‌یافته است و این در حالی است که هزینه‌های دیگر از جمله دستمزد و مواد اولیه بسته‌بندی و... نیز حداقل ۳۵ تا ۴۵درصد رشد قیمت را در سال جدید تجربه کرده‌اند و در چنین شرایطی دولت باید فکری برای افزایش قیمت‌ها بکند؛ در غیر این صورت تا پایان سال باز هم با مشکل کمبود روغن روبه‌رو خواهیم شد.

 سیاستی با نتایج معکوس

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به روغن و ممنوعیت صادرات انواع روغن‌ اعم از کنجد، زیتون و ذرت مضراست و دولت به‌جای این نوع نگاه باید راه‌های توسعه تولید و صادرات را باز نگه دارد، زیرا در حال حاضر روغن به‌صورت قاچاق در بازارهای افغانستان و پاکستان به‌وفور یافت می‌شود و سیاست دولت، به نفع مصرف‌کننده داخلی نبوده است.نه‌تنها در حوزه روغن، بلکه در سایر محصولات مانند محصولات پروتئینی یا دارو، اصولا تخصیص ارز دولتی نتوانسته تاکنون نتیجه درست را حاصل کند و در اغلب موارد باعث شده دولت با دخالت در بازار، نظم آن را بر هم بزند و باید گفت نهایتا بخش کمی از این ارز به جامعه هدف رسیده است .با تاکید بر اینکه عملا این سیاست‌ها تاثیر مثبت چندانی روی بازار روغن نداشته است، مشکل دیگری که وجود دارد، چالش انتقال ارز برای واردات مواد اولیه موردنیاز است. پیش از تحریم‌ها هزینه انتقال ارز زیر یک‌درصد بود که اکنون به ۳ تا ۱۵درصد رسیده است که از جیب تولیدکننده می‌رود و تخصیص ارز دولتی به مقداری نیست که این هزینه‌ها را پوشش بدهد.مشکل دیگر که در کنار تخصیص ارز وجود دارد، عدم تخصیص به‌موقع ارز است. در تابستان سال قبل بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای واردات روغن خام را سه ماه پرداخت نکرد و این در حالی است که در شرایط کاملا نرمال، از لحظه ثبت سفارش محصول تا زمانی که محصول به دست خریدار می‌رسد سه ماه زمان نیاز است و در شرایط کنونی که دولت برای سه ماه تخصیص ارز را متوقف می‌کند، کمبود محصول در بازار کاملا طبیعی خواهد بود و پر کردن این شکاف در بازار نیازمند گذشت زمان زیادی است.

 دلایل رشد قیمت روغن در سال ۹۹

قیمت روغن در سال ۹۹ به دو دلیل افزایش یافت؛ اول اینکه ۳۵ تا ۴۵درصد هزینه‌های تولید از جمله حقوق کارکنان، آب، برق، گاز، بسته‌بندی و... افزایش‌ یافته است.

دوم اینکه قیمت‌های جهانی نیز با رشدهای عجیبی در یک سال گذشته روبه‌رو شده‌اند؛ به‌طوری‌که قیمت روغن خام و روغن پالم تقریبا نزدیک به دو برابر شده‌اند.

البته بخشی از افزایش هزینه‌ها را بازرگانی دولتی متقبل می‌شود، زیرا روغن را با قیمت‌های مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد؛ با این‌حال اگر قرار باشد روغن خام را وارد و تولید کنیم، همه تولیدکنندگان متضرر خواهند شد و بر این اساس باید دولت تا شهریور قیمت‌ها را با رشد معقول افزایش دهد؛ در غیر این صورت بازار باز هم با کمبود روبه‌رو می‌شود، زیرا قیمت‌های کنونی برای تولیدکننده مقرون‌به‌صرفه نیست و امیدواریم دولت جدید هم در بحث آزادسازی قیمت ارز و هم در حوزه قیمت‌گذاری روغن، تصمیمات درستی اتخاذ کند، زیرا تولیدکننده ایرانی در دوره تحریم، با همه چالش‌هایی که وجود داشت کم‌ و بیش اجازه نداد بازار با کمبود روبه‌رو شود و بر این اساس از دولت نیز انتظار حمایت می‌رود.

آخرین پیشنهادی که دولت داده آن است که تولیدکننده با استفاده از اعتبار خود روغن خام مورد نیاز خود را وارد کند و پس از دو ماه ارز مورد نیاز را از بانک مرکزی دریافت کند، اما فعالان صنعت روغن  معتقدند با توجه به اینکه در ادامه، دولت در قیمت‌گذاری نیز مداخله خواهد کرد، رغبتی برای چنین کاری وجود ندارد.

در حال حاضر وضعیت بازار روغن مناسب است و با این روند، مشکل خاصی پیش نخواهد آمد؛ به‌شرط آنکه دولت قیمت‌ها را نیز اصلاح کند تا انگیزه‌ بخش‌خصوصی برای واردات افزایش یابد، بنابراین تا شهریورماه مشکلی در حوزه روغن نخواهیم داشت، ولی تا پایان سال به‌خصوص در نیمه دوم سال که تقاضا برای روغن افزایش می‌یابد، باید تمهیداتی توسط دولت اندیشیده شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «بازار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تیزر شرکت چای وحدت گرکرود

  پیشران

  تیزر شرکت چای وحدت گرکرود (16)

  چای سبز و خوش رنگ بعد از برداشت از مزارع در کوتاه ترین زمان ممکن و پس از بررسی کارشناسان و تایید کیفیت وارد کارخانه شده و اینجاست که عملیات فراوری چای در کارخانه چای وحدت آغاز می شود.برگ های سبز چای بعد از آنکه حدود 8 ساعت به خود باد سرد دیدند وارد محیطی با دمای 25 درجه می شوند و در این محیط بادهای گرم و سرد را باید تا مدت 5 ساعت تحمل کنند اینجاست که رفته رفته برگ ها تغییر رنگ داده و فرایند خشک شدن آغاز می شود. برگها بعد از تخمیر و اکسیداسیون دیگر خشک خشک خشک می شوند و مرحله تفکیک و جدا سازی آغاز می شود چای ها در این مرحله به گروه های ممتاز، قلم، شکسته یک، شکسته دو و باروتی تقسیم شده و بسته بندی می شوند و برای ذخیره سازی به انبار می رود.کارخانه چای وحدت از اولین کارخانه هایی بود که در سال 73 با ظرفیت تولید 30 تن چای خشک در منطقه گرکرود رانکوه راه اندازی شد که تا امروز توانسته به اهالی این منطقه خدمت رسانی کند و باری از روی دوش چای کاران این منطقه بردارد. کیفیت چای خشک در کارخانه چای وحدت به قدری بالا است که علاوه بر نیاز بازار داخل محصولات تولیدی به بازارهای جهانی نیز صادر می شود ، که از مقاصد صادراتی آن می توان به کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و روسیه اشاره کرد.

 • تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان

  پیشران

  تیزر شرکت سیم و کابل مازند طبرستان (14)

  سیم و کابل مازند طبرستان با نام تجاری مسکات انواع سیم و کابل مسی و آلومینومی را به صورت صنعتی و غیر صنعتی تولید می کند.

 • تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو

  پیشران

  تیزر شركت انديشه ایمنی خودرو (13)

  شركت انديشه در سال 1363 با نام قطعه سازی و قالب سازی انديشه به عنوان سازنده قالبهای پلاستيكی برای برخی ادوات كشاورزی ، لوازم خانگی و اتومبيل ، فعاليت خود را آغاز نمود. پس از 10 سال تجربه موفق در زمينه ساخت انواع قالبها ، پروژه توليد كمربند ايمنی خودرو در سال 1374 تحت مطالعه و بررسي قرار گرفته كه اين مطالعات حدود 3 سال به طول انجاميد . در طی اين مدت كارخانه با ادوات لازم جهت توليد ، مونتاژ و آزمايشات مربوط به كمربند ايمنی تجهيز گشت . طی مدت كوتاهی اولين نمونه ها طراحی و تحت مطالعات فنی و آزمايشات مختلف در آمدند . نتايج آزمايشات صورت گرفته رضايت بخش بود و متعاقباً در بهمن ماه سال 1376 شركت موفق به اخذ تائيديه های كيفی مورد نياز از خودرو سازان ايرانی گرديد . همزمان با توسعه كيفی محصولات شركت انديشه شروع به توسعه فضای كارخانه نمود

 • تیزر صنایع سنگ آرین

  پیشران

  تیزر صنایع سنگ آرین (11)

  صنایع سنگ آرین زیبایی بلند مدت را با محصولات ساخته شده از سنگهای مرمر، گرانیت، تراورتن و دیگر سنگ های تزیینی به خانه و محل کار شما عرضه می کند. صنایع سنگ آرین تنها تولید کننده ای است که قابلیت تولید تمامی طرح های سنگی مورد نظر مشتریان را دارا است که با مراجعه به گالری محصولات این شرکت می توانید به گستره توانایی این شرکت در فرآوری سنگ ساختمانی و تزئینی پی ببرید. صنایع سنگ آرین قطعا اولین مجموعه فراورش سنگ در داخل کشور نیست اما یکی از بهترین ها ست

 • تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع )

  پیشران

  تیزر شرکت دابو صنعت(فولاد رافع ) (10)

  هدف متخصصین و تلاشگران شرکت دابوصنعت تا سال 1400 تبدیل شدن به یک هلدینگ دانش بنیان در حوزه صنعت تاسیسات و انرژی کشور، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و به کمک متخصصان بومی است تا در راستای تحقق طرح‌های ملی مرتبط با بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در راستای چشم‌انداز کشور، موقعیت رقابتی متمایزی را در صنعت تاسیسات گرمایشی و خدمات انرژی ایجاد نماید . امروزه محصولات دابو صنعت را می توان در حوزه های مختلف صنعت ایران از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ، نیروگاه ها و بخش های مختلف دیگر مشاهده کرد که این مسئله نشان دهنده توانمند بودن این مجموعه در تامین نیازهای داخلی است.

آخرین خبرها