حذف امضاهای طلایی و رونق کسب و کار | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

حذف امضاهای طلایی و رونق کسب و کار

  • پنجشنبه 25 شهریور 1400 15:00
  • شناسه 77234
حذف امضاهای طلایی و رونق کسب و کار

آقایان رضا تقی پور انوری عضو کمیسیون جهش تولید مجلس، دکتر مصطفی دین محمدی استاد دانشگاه و دکتر سید مصطفی صفاری استاد دانشگاه در گفتگو با برنامه چشم انداز به گفتگو درباره راه های رونق کسب و کار پرداختند.

عضو کمیسیون جهش تولید مجلس در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت دربین کشورهای جهان رتبه تسهیل کسب و کار کشور ۱۲۰ است.

تقی پور ادامه داد: با توجه به توصیه های موکد مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد فضای رونق کسب و کار و داشتن همه پتانسیل های لازم جهت انجام آن، متاسفانه هنوز فعالیت چندانی صورت نگرفته است.

آقای تقی پور ادامه دادطرح امروز مجلس برای برطرف کردن موانع موجود در فضای کسب و کار وحذف امضاهای طلایی و رانت ها به تصویب کلی رسید.

وی گفت: طبق این طرح افراد می توانند از طریق یک پنجره واحد ،ظرف چند روز مجوز لازم جهت آغاز فعالیت تولیدی خود را کسب نمایند.

تقی پور با اشاره به این که در این طرح افراد می توانند فقط یک بار در سامانه احراز هویت ثبت نام کرده و بعد از وارد کردن مشخصات کامل خود و ثبت آن ها در سامانه احراز هویت مجوز خود را دریافت کنند اضافه کرد: شرایط احراز هویت از طریق این پنجره واحد در درگاه سامانه قرار داده شده است و افراد می توانند بر مبنای آن نسبت به ثبت، احراز و صدور مجوز مورد نظر اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: امنیت اطلاعات فردی وارد شده به سامانه، همچنین دسترسی نهادهای مرتبط با صدور مجوزهای کسب و کار کاملا برقرار و رعایت شده است.

آقای تقی پور گفت به دلیل درمیان بودن منافع مردم، مقررات حاکم بر بهبود شرایط کار مثل برگزاری آزمونهای تخصصی برای بعضی از مشاغل کاملا واجب و قطعی خواهد بود.

دکتر مصطفی دین محمدی استاد دانشگاه در ادامه گفتگو با برنامه چشم انداز گفت تصویب طرح مجلس می تواند فضای رقابتی برای بعضی از کسب و کارها به وجود بیاورد.

ایشان گفت حذف رانت ها، توسعه تسهیلات مالی و اصلاح قانون کار و تامین اجتماعی برای شروع یک فعالیت تولیدی بسیار لازم و البته قابل اجراست.

آقای دین محمدی اضافه کرد: آغاز هر فعالیت تولیدی و اقتصاری دارای مجموعه ای از مشکلات است که با نگرش صحیح دولت و مجلس به این مشکلات و آسان سازی شرایط گرفتن مجوز کسب قابل حل شدن است اما به دلیل بروز همین مشکلات ده تا پانزده درصد فعالیتهای تولیدی در کشور پس از راه اندازی متوقف شده است.

باید توجه داشته باشیم که همه کسب و کار تنها به اخذ مجدز و شروع به کار واحد تولیدی متحصر نمیشود بلکه باید با انتشار اطلاعات لازم جهت گرفتن تسهیلات ، دادن مشاوره و در تظر گرفتن شرایط موجود اقتصادی واحد نوپای تولیدی را حمایت کنیم.

آقای دین محمدی ادامه داد سازمان های نظارت کننده دولتی باید به صورت مستمر فعالیت های این واحدهای تولیدی نوپا را رصد کنند. استخدام نیروی کار و پرداخت مالیات هم از شاخص های نظارتی بر واحدهای تولیدی قراربگیرد.

ایشان در پایان افزور باتوجه به شرایط بد اقتصادی کنونی، باید اصلاحی در نظام قوانین و مقررات کسب مجوز و روند آغاز به کار فعالیتهای تولیدی صورت بگیرد تا با توقف تولید یا راکد ماندن واحدهای تولیدی روبرو نباشیم.

دکتر سید مصطفی صفاری استاد دانشگاه در ادامه این گفتگو گفت: بسیاری از کسب و کارها هستند که شرایط کسب مجوز برای آنها در سامانه پنجره واحد صورت نگرفته است و هرکس بدون کسب مجوز لازم جهت شغل مذکور مبادرت به آغاز فعالیت  کند از طرف شورای رقابت مشمول جریمه خداهد شد.

صفاری افزود: در سامانه درگاه واحد هر هفته شاهد ثبت شکایات بسیار زیادی از شورای رقابت هستیم که دلیل آن انحصارات دولتی و امضاهای طلایی است.

آقای صفاری ادامه داد دلایل نامتعارف شورای رقابت برای صدور مجوزهای کسب و کار ودر مقابل، صدور پنج هزارو پانصد مجوز بدون درنظر گرفتن شرایط کسب و کار باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی برای درخواست کنندگان مجوزهای کسب و کار شده است.

این استاد دانشگاه در پایان گفت باید طرز تفکر نسبت به چگونگی توسعه فضای کسب و کار تغییر پیداکند تا با حذف مشکلات در کسب مجوزهای لازم، آغاز فعالیت های اقتصادی جدید در کشور کلید بخورد.

صفاری معتقد بود باکمتر شدن انحصارات دولتی کسب و کارهای خرد نیز شروع به فعالیت خواهند کرد و در این میان دولت هم می تواند نظارت خود را بر فضای کسب و کار افزایش دهد.

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها