مرکز آمار نرخ تورم بهمن را اعلام کرد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مرکز آمار نرخ تورم بهمن را اعلام کرد

  • جمعه 02 اسفند 1398 16:41
  • شناسه 41617
مرکز آمار نرخ تورم بهمن را اعلام کرد

نرخ تورم سالانه بهمن ماه ۱۳۹۸ برای خانوار‌های کشور به ۳۷ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ۱.۶ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا مرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۱.۳ واحد درصد کاهش یافته است. 

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۴.۳ واحد درصدی به ۱۹.۷ درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۰.۱ واحد درصدی به ۲۷.۵ درصد رسیده است.

 

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. 

نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه ۱۳۹۸ به عدد ۲۵ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۲۵ درصد بیشتر از بهمن ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها وخدمات یکسان» هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۱.۳ واحد درصد کاهش یافته است. 

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۲۵.۱ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۱ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۲۴.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۶ واحد درصد کاهش داشته است.

 

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه بهمن ۱۳۹۸ به ۱.۱ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۳ واحد درصد افزایش داشته است. 

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۰.۸ درصد و ۱.۲ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۱.۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۰.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است.

 

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن 

 است. 

نرخ تورم سالانه بهمن ماه ۱۳۹۸ برای خانوار‌های کشور به ۳۷ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ۱.۶ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری ۳۶.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۵ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۴۰.۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

 

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (پیاز، بادمجان و فلفل دلمه) است. 

در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل و نقل» (انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین متوسط بهای یک متر مکعب گاز مصرفی خانوار‌ها و گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گاو، گوشت گوسفند) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

 

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در بهمن ماه ۱۳۹۸ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۳۶.۳ درصد برای دهک اول تا ۳۸.۹ درصد برای دهک دهم است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تورم»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها