تورم ماهانه خوراکی‌ها در دی ماه ۵.۳ درصد شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تورم ماهانه خوراکی‌ها در دی ماه ۵.۳ درصد شد

  • شنبه 02 اسفند 1399 10:54
  • شناسه 60614
تورم ماهانه خوراکی‌ها در دی ماه ۵.۳ درصد شد

نرخ تورم ماهانه خوراکی‌ها در بهمن ماه ۵.۳ درصد اعلام شده که بیشترین افزایش قیمت در این بخش مربوط به شکر و شیرینی (۱۱.۷ درصد) و سبزیجات (۹.۶ درصد) است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، نرخ تورم ماهانه تغییر قیمت نسبت به ماه قبل را بیان می‌کند. نرخ تورم بهمن ماه ۲.۵ درصد شد که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۷ درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.٢ درصد و ١.١ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٥ واحد درصد افزایش یافته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٣ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالیانه بهمن ماه به ۳۴.۲ درصد رسید

نرخ تورم سالیانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه بهمن ماه ١٣٩٩ خانوارهای کشور ۳۴.۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۴.۱ درصد و ۳۵ درصد است که برای خانوارهای شهری ۱.۹  واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٢.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه ١٣٩٩ به عدد ۴۸.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٨.٢ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ۲  واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۶.۹ واحد درصدی به ٦٦.٨ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ٠.٢ واحد درصدی به ٣٩.٧ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۷.۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۷ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۳.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تورم»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها