ده شغل پاره وقت جذاب برای تمام دانشجویان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ده شغل پاره وقت جذاب برای تمام دانشجویان

  • یکشنبه 21 بهمن 1397 16:36
  • شناسه 37435
ده شغل پاره وقت جذاب برای تمام دانشجویان

دوران دانشجویی یکی از بهترین و البته عجیب ترین دوران های زندگی هر شخصی است، عجیب از لحاظ تجارب مختلف و تحول خیلی از شرایط های قبلی و شیرین بخاطر خاطرات جذاب و ماندگارش!

اما معضل بزرگی که اکثر دانشجویان حتی بچه پولدار ها هم با آن مواجه هستند، مشکل مالی ست! نمیخواهیم شعار بدهیم که مایک زاکربرگ هم دانشجو بود وقتی فیس بوک را راه انداخت و الان جزو برترین  ثروتمندان دنیاست، هرچند که این هم حقیقتی آموزنده است برای اهلش، اما امروز در این مقاله میخواهیم ده شغلی که خیلی از دانشجویان توانسته اند از آن ها به درآمد های خوبی برسند را معرفی کنیم و ناگفته نماند که خود من هم در زمان دانشجوییم به جز دو مورد آخر، تقریبا تمام 8شت شغل دیگر را تجربه کرده و از آن ها خرج خودم را کامل تامین میکردم.

و اما شغل اول: تدریس خصوصی و گروهی

برای هر رشته و مقطع تحصیلی مناسب است؛ فرقی نمی کند رشته شما پزشکی باشد یا ادبیات، مهم این است که شما یک مرحله تحصیلی را پشت سر گذاشته اید و امتحانات مختلفی را از سر گذرانده اید و حالا دانشی دارید در انواع و اقسام زمینه های مورد نیاز جامعه که می توانید به افراد تشنه یادگیری بیاموزید. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از آموختن به دیگران لذت می برید باید از این علاقه‌تان پول بسازید! صنعت آموزش بسیار بزرگ و متنوع است و نرم‌افزارهای بسیاری نیز در این بخش وجود دارند که می‌توانند در تبدیل مهارت‌های‌ آموزشی‌تان به پول، به شما کمک کنند.

برای شروع این کار میتوانید به طور مستقل در برنامه های آگهی رایگان مثل فلان و فلان یا صفحات اینستاگرام و یا هزاران جای دیگر آگهی دهید و رشته مورد نظرتان را تدریس کنید و هم میتوانید به آموزشگاه های مختلف سر بزنید و شغل خود را پیدا کنید. حتی می‌توانید دوره‌های آموزش آنلاین برگزار کنید و از شرکت‌کننده‌ گان این دوره‌ها پول بگیرید. برخی از شرکت‌ها و سایت‌ها وجود دارند که فضایی برای انتشار و بازاریابی دوره‌های آموزشی در اینترنت برای‌تان فراهم می‌کنند.

شغل دوم:  تایپ و ترجمه

حتی نیاز نیست تایپ و ترجمه بلد باشید! احتمالا در طول سالهایی که درس خوانده اید بارها گذرتان به دفاتر فنی برای سفارش ترجمه و تایپ برای درس ها و پروژه هایتان افتاده است. خب اگر فکر میکنید وقت و حوصله یادگیری تایپ را دارید یا توانایی دانش زبان انگلیسی خوبی دارید که می توانید یک دفتر کار مجازی برای خودتان درست کنید و در شبکه های مجازی مشتری جمع کنید. اما اگر توانایی و علاقه ای به یادگیری این حرفه ندارید کافی است همان دفتر مجازی را راه بیندازید و یک عده مترجم و تایپیست را جمع کنید و برایشان از طریق همان شبکه های مجازی سفارش بگیرید و حق العمل خود را از این وسط بردارید.

شغل سوم: تولید محتوا

فقط برای دل خودتان ننویسید،‌برای بقیه بنویسید و پول دربیاورید، تولید محتوای باکیفیت و اطلاعات- محور که مشتری را جذب کند چالش بزرگ کسب و کارها در این روزها است که شما می‌توانید از این چالش به نفع خودتان بهره ببرید و در این حوزه فعالیت کنید. شما می‌توانید یک کسب و کار تبلیغاتی را با نوشتن مقالات و متون جذاب آغاز کنید و سپس یک سازمان منسجم برای جذب مشتریان‌تان بسازید. این یکی از سودآورترین ایده‌های کسب و کار تبلیغات است که چشم‌انداز بسیار روشنی دارد و فرقی هم نمیکند شما دانشجوی چه رشته ای باشید، فقط کافی است اصول نگارش و خبرنویسی  و ویراستاری را از یکی دو کتاب خوب بخوانید و فعالیت خود را آغاز کنید. این شغلی است که من هم اکنون ده سال بعد از فارغ التحصیلی ام هنوز در حال ادامه اش هستم و همزمان برای چند سایت بزرگ در حال کار هستم که انصافا هم درآمد خوبی دارد! شماهم باید بتوانید چراکه من نه آی کیوی متفاوتی دارم و نه بیشتر از ده انگشت! خیلی معمولی تر از شماها هستم، شروع کنید.

شغل چهارم: فعالیت در رسانه های اجتماعی

از گذراندن تک تک لحظات تان در اینستاگرام، تلگرام، توییتر و … پول درآورید! امروزه رسانه های اجتماعی نقش بزرگی در کسب و کارها بازی می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها به دنبال متخصص و تهیه‌کننده‌ی خدمات رسانه‌های اجتماعی هستند. میتوانید همین فعالیت روزانه تان در انواع و اقسام شبکه ای مجازی را به طور هدفمند و برای یک شرکت و سازمان در جهت معرفی خدمات و محصولاتش یا مدیریت صفحات و پاسخگویی به کامنت ها، پیام ها و ...  انجام دهی و پول در بیاورید.

این روزها بسیاری از کارآفرینان از طریق شبکه‌های اجتماعی درآمدزایی می‌کنند. افرادی که ساعت‌های زیادی صرف شبکه های مجازی می‌کنند تبدیل به مشتری پروپاقرص شما می شوند.  مشاوره‌ رسانه های اجتماعی می تواند درآمد خوبی برایتان داشته باشد.

شغل پنجم:  بازاریابی و فروش

باور کنید بازاریابی شغل  پولساز و دارای پرستیژ خوبی است!

دیدگاه نسبتا غلطی درباره بازاریابی در جامعه امروز ایران رواج یافته است که بسیاری از جوانان نسبت به این شغل احساس خوبی ندارند. اما بازاریابی و فروش یکی از بهترین و پردرآمدترین مشاغل در کشورهای پیشرفته است که از شان و منزلت اجتماعی بسیار خوبی هم برخوردار است. بازاریابی و فروش یک کار پاره وقت و مناسب دانشجویان تمام رشته ها است که می توانید از فروش جاکلیدی، لیوان، تیشرت، ساعت دیواری، کارت ویزیت و سررسید تا بسیاری دیگر از کالا ها فعالیت کنید و مطمئن باشید تجربه تان از بازاریابی در تمام زندگی به کارتان می آید، من این شغل را هم تجربه کرده ام و اگر بازاریابی بلد نبودم نمیتوانستم به آن چند شرکت بزرگ قابلیت ها و استعدادم در تولید محتوا را نشان دهم و بفروشم! پس بازاریابی را هم دست کم نگیرید و اگر بلدش نیستید هم حتما بروید و یاد بگیرید.

شغل ششم:  فروش آنلاین محصولات و خدمات

حتی اگر فروشنده خوبی نیستید باز هم می توانید روزی یک کالا بفروشید!

اگر دیدگاهتان نسبت به بازاریابی و فروش هنوز تغییر نکرده است می توانید بازاریابی آنلاین را هم امتحان کنید و اولین مبلغ واریزی که به حساب تان آمد بالاخره دیدگاهتان تغییر کند! در چند دهه‌ی اخیر، به‌خاطر اینترنت و تلفن همراه، فرصت‌های شغلی زیادی فراهم شده‌اند. روزنامه، رادیو و تلویزیون کم‌کم طرح‌های تبلیغاتی خود را از دست می‌دهند، و به جای آن اینترنت هر روز پول بیشتری می سازد. فرقی نمیکند که بیمه عمر بفروشید یا برای خدمات نظافتی بازاریابی اینترنتی کنید. مهم این است که از طریق اینترنت یک خدمت و کالا را به یک فرد مشتاق بفروشید.

شغل هفتم: آمارگیری و پژوهش

بسیاری از دانشجویان در دوران تحصیل خود جذب سازمان ها و شرکت هایی می شوند که به دنبال نیروی کار فعال و جوان برای جمع آوری اطلاعات آماری خود هستند. یکی از این شرکت ها را پیدا کنید و شروع به پژوهش کرده و آمارگیری شوید. همانطور که در مقدمه گفته بودم اکثر این مشاغل را خود من تجربه کرده ام، کار آمار و پژوهش نه تنها به خودتان دیدگاه وسیعی میدهد بلکه هر جایی بعدتر ها بخواهید رزومه بدهید، بخش پژوهشی رزومه تان جزو نقاط قوت آن خواهد بود که کلی به شما اعتبار میدهد و کاملا در نظر مسئول گزینش موثر عمل خواهد کرد.

شغل هشتم :  کارآموزی در رشته تحصیلی خودتان

در هر رشته ای که درس می خوانید بالاخره یک جای کارآموزی برای تان هست! در هر رشته ای که درس می خوانید می توانید یک سازمان/موسسه/شرکت یا شخص را پیدا کنید که برای کار مرتبط با رشته تحصیلی شما نیاز به یک دستیار یا نیروی پاره وقت و کارآموز دارد. اگر نیاز هم نداشت و دیدید شخص متخصصی است و کاربلد، انقدر پاپیچش شوید تا قبول کند چراکه میتواند سکوی پرش شما به سمت آرزوهایتان باشد؛ می توانید از یک دوره آزمایشی رایگان یک ماهه شروع کنید و بعد که خودتان را نشان دادید و چم و خم کار را یاد گرفتید درخواست حقوق کنید، چند ماه هم بدون حقوق گذشت جا نزنید، اگر شما کار را واقعا خوب یاد بگیرید و بتوانید دستیاری حرفه ای برایشان باشید، به شما عادت میکنند و آن وقت اوضاع برعکس خواهد شد، آن ها به دنبال شما خواهند افتاد! نویسنده شخصا این ماجرا را هم دیده و تجربه نموده...

شغل نهم: اجاره غرفه تنقلات و خوراکی

در هر نقطه از شهر مردم دنبال خوراکی هستند!خب خودتان بارها و بارها از دکه های مختلف در تمام نقاط شهر خوراکی و نوشیدنی خریده اید. پس چرا با دوستان تان یک سرمایه کوچک روی هم نگذارید و یکی از این غرفه ها را اجاره نکنید. برای ماندن و فروختن در غرفه هم ترتیبی بگذارید و هر روز یک نفر که کلاس ندارد و دانشگاه نمی رود مسئول فروش شود. شک نکنید که این کار درآمد خوبی دارد اما حواستان به رفیق بازیو شراکت باشد چراکه حساب و کتاب دکه تنقلات کار حضرت فیل است!

و شغل دهم : ارائه خدمات ماساژ درمانی

باورتان نمی شود اما شغل بسیار راحت و پولسازی است، اگر به هیچ کدام از مشاغل تخصصی و غیر تخصصی بالا علاقه نداشتید یا حوصله آن ها را ندارید، این شغل میتواند برایتان جذاب باشد، شاید این شغل برایتان عجیب و ناجور به نظر برسد اما ما به شما می گوییم که در دنیای پر سختی و فشار امروز یک ماساژ حرفه ای و خوش قیمت چیزی است که هیچکس دست رد به سینه اش نمی‌زند. بروید و یک دوره ماساژ یاد بگیرد و در تمام سالن های ورزشی، باشگاه ها، استخرها و مجتمع های تفریحی برای خودتان شغل پیدا کنید و در صورت پیشرفت میتوانید ماساژهای حرفه ای تری را بیاموزید که گاها در حد یک پزشک بتوانید به مراجعینتان کمک کنید، پدر من مشکل دیسک کمر داشت و بعد از چندبار عمل نزد بهترین متخصصان ایران، ده جلسه ماساژ درمانی با حق ویزیتی بیشتر از متخصصین مغز و اعصاب، مشکل پدر من را برای همیشه برطرف کرد.

 کارهای پاره وقت را دست کم و اصطلاحا چیپ ندانید، این خود شما هستید که با دیدگاه و تلاشتان در هر کاری و هر حرفه ای، به خودتان در ذهن مردم جایگاه میدهید! خوبب تلاش کنید، عالی یاد بگیرید و به بهترین شکل ارائه دهنده آن حرفه شوید تا ببینید چقدر برایتان پول و احترام به ارمغان میآید.

مولف و نویسنده: محمدعرفان زارعی

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «راه اندازی کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها