سود میلیاردی پرورش عقرب! | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سود میلیاردی پرورش عقرب!

  • سه شنبه 23 بهمن 1397 12:33
  • شناسه 37458
سود میلیاردی پرورش عقرب!

قابل توجه تمام علاقه مندان به حوزه کارآفرینی و سرمایه گذاری، این مقاله را حتما مطالعه بفرمایید تا سم با ارزش عقرب ها زمین گیرتان نکند!

همه چیز درباره پرورش عقرب

شاید درباره پرورش پرسود عقرب شنیده باشید، شاید این را هم شنیده باشید که سم عقرب گران بها ترین مایع در جهان شناخته شده! بله، درست است،سم عقرب بسیار گران قیمت و هر یک گرم سم خشک شده قیمتی معادل 80 میلیون تومان دارد و این جذابیت قیمتی باعث شده خیلی ها به فکر پرورش عقرب باشند اما لازم است که قبل از هر اقدامی مقاله زیر را با دقت بخوانید تا سم این بندپای با ارزش زمین گیرتان نکند!

اگر در اینترنت سرچ کنید مطالب زیادی خواهید دید که شما را تشویق میکند برای سرمایه گذاری در زمینه پرورش عقرب، شرکت ها و موسساتی آموزش کوتاه مدت برگزار میکنند و حتی گواهی پایان دوره هم برایتان صادر میکنند و هم مواد اولیه و عقرب های مولد را برایتان تهیه میکنند و هم تضمین میدهند که عقرب های بالغ را از شما بخرند!

برای تهیه ی یک گرم سم خشک عقرب شما حدودا نیاز به 100 تا 150 هزار عقرب دارید و این تعداد را می توان در یک فضای 200 متر مربعی هم پرورش داد پس همه چیز به ظاهر آسان و شدنی و زود بازده است، پس چرا هنوز کسی از این حوزه به سود نرسیده است؟

اگر شماهم با خواندن این مطالب و سرچ های قبلی تان درباره پرورش عقرب هیجان زده شده اید باید بگویم که الان کاملا آماده اید تا سرتان کلاه برود! گزارش های تحقیقاتی زیر را حتما بخوانید، این گزارش ها که برایتان خلاصه شان کرده ام حاصل ساعت ها تلاش و تحقیق در سطح جهان برای پرورش، خرید و فروش عقرب و سم عقرب ایرانیست...

 اگر شما تمام طلای دنیا را داشته باشید، اما کسی آن را از شما نخرد یا با چیز دیگری معاوضه نکند، آن طلا هیچ ارزشی نخواهد داشت. مشکل هزاران ایرانی گول خورده در ماجرای فروش سم عقرب نیز دقیقاً همین است.

بله! سم عقرب بسیار گران‌بها است. کمپانی فرانسوی «لتوکسان» بزرگ‌ترین تولید کننده سم عقرب و مار در دنیا، ۵۰ میکروگرم از سم یک نوع عقرب را ۱۱۸ یورو به فروش می‌رساند. [هر میکروگرم برابر است با یک میلیونیوم گرم] مشکل از آنجایی ناشی می‌شود که هیچ‌کس «گران‌ترین مایع جهان» را از چند آماتور که در خانه عقرب نگه‌داری می‌کنند نمی‌خرد و حتی از حرفه ای هایشان هم نمی خرند و اگر باور ندارید یک مکاتبه ایمیلی با این موسستان بسیار ساده و آسان است و خیلی سریع هم به شما پاسخ میدهند...

سم گیری از عقرب


آقای محمد فلاح یک جوان ایرانی است که در جنوب ایران زندگی می‌کند و از یک سال پیش «مزرعه عقرب» خود را راه انداخته است، او توضیح می‌دهد چگونه در این تله گیر افتاده است:

یک سال پیش من مزرعه خود را راه انداختم و اکنون حدود ۳۰۰۰ عقرب دارم. نیمی از آن‌ها را خریده‌ام و نیمی دیگر در مزرعه خودم زاد و ولد کرده‌اند. ۵ نوع عقرب دارم که هر کدام از آن‌ها بر اساس وزن و نوع، بین ۳ تا ۸ هزار تومان قیمت دارند.

در یک سال گذشته من حدود ۳۰ میلیون تومان خرج این مزرعه کرده‌ام. تمامی دانشی که در این رابطه دارم را از اینترنت به دست آورده‌ام. اینکه چگونه آن‌ها را پرورش دهم، چگونه سم گیری کنم و چگونه سم را به شیوه «استاندارد»نگه‌داری کنم.
شیوه «استاندارد»به این معنا است که پس از سم گیری، آن‌ها را در ظرف ازت مایع می‌گذارم و بعد به دانشگاه علوم پزشکی شهرمان می‌برم و آنجا آن‌ها را «فریز درایینگ»می‌کنم. [روشی برای خشک کردن مواد عالی با سرما و فشار اتمسفری شدید]من حتی برگه آنالیز سم هم از یک آزمایشگاه گرفته‌ام. تاکنون ۲ گرم سم تولید کرده‌ام، اما نه در ایران و نه در خارج هیچ‌کس حاضر به خرید آن نیست.(البته هستند کسانی که حاضرند گرمی 80 هزار تومان پول دهند! حاصل یک سال تلاش و 30 میلیون تومان سرمایه گذاری!)
من برای بسیاری از آزمایشگاه‌ها و کمپانی‌ها در ایران، هند، چین و اروپا ایمیل فرستادم، اما اکثر آن‌ها پاسخ ندادند، آن‌هایی هم که پاسخ دادند، جواب همه آن‌ها منفی بود. من واقعاً نمی‌فهمم چرا کسی این سم را نمی‌خرد؟

برای پاسخ دادن به سؤال آقای فلاح مبنی بر اینکه «چرا کسی سم را نمی‌خرد؟»، ما به سراغ دو کمپانی مشهور تولید کننده سم در دنیا رفتیم: کمپانی فرانسوی «لتوکسان»و کمپانی انگلیسی «ونومتک».

آماتور‌های زیادی برای بازاری بسیار کوچک

هیگ بائزا، مسئول فروش و سخنگوی کمپانی «لتوکسان»است. این کمپانی بزرگ‌ترین تولید کننده سم عقرب و مار در دنیا است:

مدتی است که ما پیام‌های زیادی از کشور‌های مختلف مثل پاکستان، مصر و به خصوص ایران دریافت می‌کنیم که می‌گویند سم عقرب برای فروش به ما دارند و پاسخ ما نیز همواره «نه»بوده است.

وقتی می‌گویند «سم عقرب»، بسیار واضح است که آن‌ها اصلاً نمی‌دانند درباره چی حرف می‌زنند. چه نوع عقربی؟ چه فرمولاسیونی؟ چه وزن مولکولی؟ با چه درصد خلوصی؟ با چه رفتار بیولوژیکی‌ای؟ آن‌ها این اطلاعات را ندارند چرا که اساساً در پرورشگاه خانگی، تجهیزات لازم برای دانستن این اطلاعات وجود ندارد و هیچ‌کس نیز بدون دانستن این اطلاعات دقیق علمی، سم از آماتور‌ها نخواهد خرید. بسیار سخت است که باور کنیم یک نفر در خانه بتواند سمی با کیفیتی که محققان و کمپانی‌ها لازم دارند تولید کند.
این مشکل اول بود، مشکل دوم این است که میزان مصرف سم عقرب در دنیا بسیار کمتر از آن چیزی است که مردم تصور می‌کنند و کلاه‌بردار‌ها ادعا می‌کنند. برخی از محققان حتی از ما نیز سم نمی‌خرند و ترجیح می‌دهند عقرب را خودشان نگهداری کنند و سم عقرب را خودشان به دست آورند. تعداد کمپانی‌های معتبر کافی برای مصرف جهانی سم عقرب وجود دارد.

استیون تریم، مدیر کمپانی «ونومتک»در انگلیس جزییات تکان‌دهنده بیشتری درباره بازار سم عقرب در اختیار «ناظران»قرار می‌دهد:

ونومتک در بهترین حالت در طول یک سال کامل چیزی کمتر از یک گرم سم عقرب می‌تواند به فروش برساند. بیشتر مشتری‌ها فقط چند ده میکروگرم سم عقرب لازم دارند. [اگر یک گرم را به یک میلیون واحد تقسیم کنیم، یک میکرو گرم معادل یکی از آن واحد‌ها خواهد بود]ما افرادی را داریم که هر روزه از برخی کشور‌ها از جمله ایران با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند ما ۵۰۰ گرم سم عقرب داریم، آن‌ها ظاهراً اصلاً در باغ نیستند و نمی‌فهمند درباره چه چیزی حرف می‌زنند.

هیچ قانونی علیه پرورش عقرب در ایران نیست، اما تمامی مراکز آموزش پرورش سم عقرب یک دروغ را به قربانیان خود می‌فروشند. این «مراکز آموزشی» مدعی هستند که داوطلبین با پرورش عقرب به زودی پولدار خواهند شد.

مواردی که پلیس ایران در زمینه پرورش عقرب وارد عمل شده است نیز محدود به مواردی است که فردی در منطقه شهری اقدام به پرورش عقرب کرده و یا آن‌ها را به شکل خطرناکی نقل و انتقال داده است. به این شکل افراد تحت پیگرد بیشتر قربانیان این کلاه‌برداری بوده‌اند تا خود کلاه‌بردارها.

تنها در یک نمونه پلیس ایران یک مرد را به همراه ۱۲۰۰۰ عقرب مرده و زنده در یک آپارتمان بازداشت کرد.

پرورش عقرب در خانه

با یک جستجوی ساده در اینترنت شما می‌توانید یک موسسه آموزش برای پرورش عقرب در شهر خودتان یا شهر‌های اطرافتان پیدا کنید.

یکی از روزنامه‌نگاران چندی پیش به عنوان یک داوطلب فراگیری فن پرورش عقرب با «مدرسه عقرب ایران» در شهر شیراز تماس گرفت.

مدرسه عقرب ایران به شکل مرتب در ۹ شهر ایران کلاس آموزشی پرورش عقرب برگزار می‌کند. هر دوره دو روز به طول می‌انجامد و هر داوطلب باید مبلغی حدود ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کند.
مسئولان این مرکز در گفتگو با روزنامه‌نگار که خود را داوطلب معرفی کرده بود، عنوان کردند هر فرد برای راه انداختن مزرعه خود دست کم باید بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان سرمایه داشته باشد که بیشتر آن خرج خرید ۱۰۰۰ عدد عقرب، دستگاه سم گیری و دیگر تجهیزات می‌شود. این پول نیز تماماً به جیب این موسسه می‌رود چرا که این «مرکز آموزشی»، عقرب و تمامی دستگاه‌های مورد نیاز را نیز به داوطلبین می‌فروشد.
این «موسسه آموزشی» مدعی شد که یک مزرعه عقرب یک سال زمان می‌برد که به سود برسد. روزنامه‌نگار  محقق  که به عنوان یک مشتری وارد گفتگو شده بود پرسید: «آیا درست است که کسی سم را نمی‌خرد؟»، این موسسه پاسخ داد: «ما خودمان هر گرم زهر را بین ۳۰ تا ۹۰ میلیون تومان می‌خریم»، ادعایی که از واقعیت بسیار دور است.

ادعای سودآوری زیاد و بازار گسترده جهانی برای سم عقرب

چند روز بعد این بار به عنوان «روزنامه‌نگار» به این «موسسه آموزشی پرورش عقرب» زنگ زد. خانم «ز.س» که خود را مدیر این مجموعه معرفی کرد اعتراف کرد: «ما تاکنون هیچ سمی خریداری نکرده‌ایم چرا که سم‌ها در ایران کیفیت لازم را ندارد. اما از چند ماه دیگر خواهیم خرید.»
مدرسه عقرب ایران در وب‌سایت خود ادعا کرده است که با برخی از کمپانی‌های بسیار معتبر تولید سم و دارو در دنیا مانند «لتوکسان»، «ونومتک» و «سنوفی» همکاری می‌کند.
در تماس‌هایی که با این کمپانی‌های گرفتیم، همه آن‌ها هرگونه همکاری با این موسسه را تکذیب می‌کنند و حتی می‌گویند «ما اصلاً اسم این سازمان را هم نشنیده‌ایم و با هیچ آزمایشگاه یا تولیدکننده‌ای در ایران هیچ‌گونه همکاری‌ای نداریم.»

 توضیح خانم مدیر در این باره این بود: «ما به صورت غیرمستقیم و از طریق کمپانی‌هایی در امارات با آن‌ها همکاری می‌کنیم.»

کمپانی‌های لتوکسان و ونومتک هر دو تاکید می‌کنند هیچ‌گونه خرید سم از هیچ آزمایشگاه و یا کمپانی دیگری ندارند و محصولی غیر از تولید خود را ارائه نمی‌دهند.

گزیده شدن هزاران نفر از یک سوراخ

هیچ آماری از افرادی که قربانی این کلاه‌برداری عظیم در ایران شده‌اند در دسترس نیست. برخی از رسانه‌های ایرانی مدعی شده‌اند تاکنون حدود ۵۰ هزار نفر در کلاس‌های آموزش پرورش عقرب شرکت کرده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد پس از ۲ سال کم‌کم مقامات ایرانی در حال پی بردن به این کلاه‌برداری هستند.

علیرضا نادری کارشناس سازمان محیط زیست ایران در گفتگو با «فرانس ۲۴»، افرادی را که اقدام به برگزاری کلاس‌آموزش پرورش عقرب می‌کنند یک «مافیا» خواند که پیشتر نیز در تجارت‌های عجیبی مانند پرورش زالو بوده‌اند، اما فروش کلاس آموزش پرورش عقرب به سودآورترین تجارت آن‌ها بدل شده است.
به گفته این کارشناس سازمان محیط‌زیست ایران، این «مراکز آموزشی» از فقر و بیکاری بخشی از مردم سوءاستفاده می‌کنند.

مافیای پرورش عقرب و  شیادی از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی

علیرضا نادری کارشناس جانوران بی‌مهره سازمان حفاظت محیط زیست کشور این باره گفت: موج پرورش عقرب از سوی یک گروه مافیایی شکل گرفته است و در واقع یک شیادی است.

این کارشناس محیط زیست ماجرای تب پرورش و زهرگیری عقرب را این‌طور بیان کرد که شرکت‌های آموزش پرورش عقرب با وعده درآمد میلیاردی از بیکاری و فقر و سادگی افراد سوء استفاده می‌کنند و  با برگزاری کلاس‌های آموزشی سود زیادی به جیب می‌زنند.

نادری افزود: کلاس‌های آموزشی که با مجوز سازمان‌های غیرمرتبط با محیط زیست کشور مثل وزارت جهاد کشاورزی و سازمان فنی حرفه‌ای تحت عنوان کارآفرینی برگزار می‌شود با سوءاستفاده از یک خلا قانونی ماهانه سودهای میلیونی دارند. در حالی که کارآفرینی برپایه تنوع زیستی کشور باید با مجوز سازمان محیط زیست همراه باشد اما خلاءهای قانونی باعث شده سودجویان با ارائه اطلاعات ناقص برخی افراد را برای پرورش عقرب تشویق کنند.

برگزاری دوره آموزشی، فروش طرح توجیهی و عقرب، با مجوز از سوی نهادهای غیرمرتبط 

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه کلاس‌های ۲۰-۳۰ نفره آموزش پرورش عقرب که  ماهانه برگزار می‌شود با دریافت شهریه چند صد هزارتومانی هیچ اطلاعات علمی به افراد منتقل نمی‌کنند، گفت: مدرس این کلاس‌ها حتی اگر درباره پرورش عقرب اطلاعاتی هم در اختیار داشته باشد آن را به کارآموزان یاد نمی‌دهد تا در اصطلاح دست زیاد نشود.

نادری تصریح کرد: در کنار درآمد میلیاردی سودجویان از کلاس‌های آموزش پرورش عقرب و  فروش طرح‌های توجیهی تکراری که در آن اشتباهات علمی فراوانی هم وجود دارد، مافیای پرورش عقرب، با قیمت‌های گزاف چند صد هزار تومانی تا چند صد میلیونی به مشتاقان پرورش عقرب مشاوره های اشتباه می‌دهند. 

تنها ۳ مجوز از سوی سازمان محیط زیست برای پرورش عقرب تا به حال صادر شده است

نادری گفت:‌ تا به امروز تنها ۳ مجوز از سوی این سازمان برای پرورش  ۵ گونه عقرب صادر شده است؛  موالید این عقرب‌ها هم باید به خواستگاه‌شان در طبیعت بازگردانده شوند.

مهم ترین شرط اخذ مجوز هم در کنار داشتن صلاحیت علمی، مکان پرورش است که باید از هرگونه منطقه مسکونی کیلومترها فاصله داشته باشد و شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاصی که بندهای زیادی دارد را داشته باشد.

مطالعات جامعی درخصوص تعداد عقرب‌ها در ایران انجام نشده  اما مساله این است که عقرب‌ها در اکوسیستم نقش بسیار مهمی دارند، این بندپایان از حشرات تغذیه می‌کنند و با حذف آنها از طبیعت آفات افزایش می‌یابد؛ بنابراین جمع آوری عقرب‌ها باعث افزایش آفات و رشد روز افزون استفاده از سموم در کشور می‌شود

هادی ربیعی رئیس آزمایشگاه فرمولاسیون پادزهر مار و عقرب مرکز سرم‌سازی رازی، تاکید می‌کند: هر روز تعداد کثیری با این موسسه تماس می‌گیرند و درباره نگهداری و زهرگیری از عقرب می‌پرسند که تقریبا هیچکدام از آنها تخصصی در این زمینه ندارند، اما وسوسه درآمد میلیونی و میلیاردی باعث شده عقرب‌های ایران غارت شوند.

ربیعی می‌گوید: اگر کار پرورش و تولید زهر پرسود است آیا نیاز به این همه تبلیغ از سوی سودجویان هست؟

نویسنده و مولف: محمدعرفان زارعی

منابع:

www.mashreghnews.ir

http://saten.ir

www.farsnews.com

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «راه اندازی کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها