شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

  • یکشنبه 04 مهر 1400 01:00
  • شناسه 77363
شفافیت و مدیریت بهینه پولی و مالی

آقایان علی سعدوندی اقتصاد دان، تیمور رحمانی استاد دانشگاه تهران، وحید شقاقی شهری مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی و سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون مجلس در برنامه چشم انداز به بیان دیدگاه های خود دررابطه با شفاف سازی ترازهای بانکی و مدیریت بهینه پولی و مالی پرداختند.

سعدوندی استاد دانشگاه تهران گفت: ارائه صورت های مالی و شفاف سازی در مدیریت پولی و بانکی بانک ملی قدم بسیار بزرگی است. زیان انباشته سنگینی که از گذشته برای این بانک به وجود آمده در نتیجه وام های کلانی است که به شرکت های بزرگ صنعتی کشور داده شده و هیچ باز پرداختی از سوی آنها انجام نشده است.

ایشان ادامه داد: با رشد بیش از حد نقدینگی در کشور که منجر به بالا رفتن میزان تورم شده، فشار زیادی به حوضه های پولی و بانکی کشور وارد شده است.

سعدوندی گفت: امیدواریم ماده واحدی در مجلس تصویب شود که در آن بانک ها مکلف شوند وام های  پرداخت شده به هر شخص حقیقی یا حقوقی را در سامانه ای ثبت کنند تا تعداد وام های پرداختی به هر شخص مشخص باشد. در اینصورت بانک ها هم برای بازپرداخت وام ها از طرف اشخاص دچار مشکل نمی شوند.

ایشان ادامه داد: متاسفانه یکی از مشکلات جدی در ضمینه شفاف سازی تراز نامه های مالی بانک ها در عرصه حسابداری و حساب رسی است. اگر وضعیت مالی نهادهایی مثل بانک دقیق نباشد نمی توان میزان سود دهی یا زیان دهی بانک را سنجید. صورت های مالی بانک ها باید بر اساس استانداردهای تائید شده از طرف سازمان حسابرسی کل کشور باشد.

سعدوندی با بیان اینکه در حال حاضر بانک ها حاضر نیستند ترازنامه های مالی خود را با حساب رسان و حسابداران سازمان حساب رسی کشور که مطابق با قوانین مقررشده در سازمان به تهیه این تراز نامه ها می پردازند تدوین کنند گفت: مغایرت اساس نامه های تولید شده و عدم شفافیت در استانداردهای حسابداری  باعث بروز مشکلات زیادی در حوضه بانکداری خواهد شد.

شقاقی شهری دیگر مهمان برنامه چشم انداز در این گفتگو ادامه داد: هم اکنون بیش از 50 درصد منابع بانک ها راکد و بدون استفاده باقی مانده است.

وی با بیان اینکه نرخ واقعی بهره در اقتصاد کشور برای سالهای متمادی منفی بوده و هم اکنون نرخ تورم در کشور بیش از 40 درصد است گفت: نرخ سود تسهیلات در حال حاضر بین 18 تا 21 درصد محاسبه می شود که این نرخ موجب شده افراد زیادی به منابع بانک ها سالیان متمادی دسترسی داشته باشند و از این تفاوت نرخ تورم و سود تسهیلات منافع زیادی ببرند.

آقای شقاقی شهری خاطر نشان کرد: افرادی که در این اقتصاد ثروتمند هستند و با سیستم بانکی ارتباط نزدیکی دارند توانستند از این منابع بیشتر از دیگران بهره مند شوند. با منتشر شدن صورت های مالی این ارتباطات بهتر دیده می شود.

ضعف نظام اقتصاد کلان ایران و عدم شفافیت امور بانکی موجب شده برخی از بانک ها بتوانند ترازبندی بد خودشان را مخفی نگه دارند دولت برای برابر کردن این ناترازی ها باید بیش از 350 هزار میلیارد تومان هزینه کند. در حال حاضر بانک ها این میزان ناترازی را با تورم پوشش داده اند و تازمانی که ساختار سیستم بانک هامعیوب باشد و مدیریت سنتی حاکم باشد و شفافیت در هزینه های بانک ها وجود نداشته باشد، صورت های مالی منتشر شده موجب تشویش اذهان عمومی می شود در واقع شفافیت بدون تلاش برای اصلاح ساختارهای معیوب ممکن نیست.

شقاقی شهری در پایان ابراز امیدواری کرد این شفافیت و این حرکت ادامه داشته باشد و مانند بسیاری از موضوعات دیگر از جمله حقوقهای نجومی به دست فراموشی سپرده شود.

آقای تیمور رحمانی استاد دانشگاه تهران میهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: در ابتدا گفتن این نکته لازم است که بدانیم ایجاد شفافیت برای اکثریت مردم قابل درک عمیق نیست و این موضوع زمانی برای عموم مردم احساس شدنی است که نمود عینی تغییرات را در معیشت و زندگی خود ببینند.

این استاد دانشگاه معتقد بود این آمار برای تعدادی از کارشناسان اقتصادی که می توانند راه حل ارائه دهند و مشکلات موجود را ریشه یابی کنند قابل استفاده است.

بانک ملی با شفاف کردن حساب های مالی زیرمجموعه های خود توانسته این شفاف سازی را انجام دهد و همه شرکت ها و نهادهایی که به نوعی به دولت وابسته هستند صورت گیرد.

رحمانی افزود: همان گونه که بانک های دولتی مطابق قانون باید دارای شفافیت باشند بانک ها و نهادهای خصوصی هم باید این شفاف سازی را انجام دهند چرا که این بانک ها و نهادها از نوعی حق حاکمیتی برخوردارند و اگر مشکلی برای آن ها ایجاد شود عموم مردم که با این بانک ها ارتباط مالی داشته اند دچار مشکل خواهند شد.

با توجه به اینکه حسابداران و کارشناسان بانک ها و موسسات مالی از قوانین و استانداردهای بین المللی تبعیت نمی کنند گزارشات مالی منتشر شده توسط آن ها می تواند محل بحث باشد چنانچه بسیاری از این نهادهای مالی گزارشات متناقض و نادرستی را منتشر کرده اند.

در بیست سال اخیر بانک ها رها شده عمل کرده اند و بیشتر به جای بانکداری بنگاهداری کرده اند. بانک ها بدون تبعیت از قانون خاصی با خلق منابع برای فعالیت های خودشان از جمله در زمینه مسکن باعث تورم در جامعه شده‌اند.

وی در پایان گفت به یک اراده سیاسی قوی و عزم ملی نیاز است تا در یک دوره چند ساله مشکلات مالی و بانکی را در حوزه اقتصاد کلان و به صورت ریشه ای حل کرد.

سید علی نظری خانقاه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: انتشار ترازنامه بانک ملی به صورت شفاف می تواند موجب اتحاد بقیه بانک ها و دستگاه های دولتی و خصوصی در انتشار ترازنامه های خودشان باشد. این اقدام اگر نمایشی نباشد و به صورت واقعی و جدی دنبال شود می تواند موجب ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور شود.

خانقاه با بیان اینکه زیان بانک ها و سازمان ها نباید از جیب مردم پرداخت شود گفت: سود آور بودن بانک های خصوصی به هیچ ارگان و نهادی ارتباطی ندارد و تنها به نفع خود بانک است در حالی که در هنگام زیان و بروز خسارت مردم و دولت باید در کنار این بانک ها و نهادهای خصوصی متحمل ضرر شوند.

نظارت دولت بر عملکرد بانک ها بیشتر شده و این عملکرد مثبت در حوزه بانک های خصوصی هم در حال اتفاق افتادن است.

شفافیت در نظام بانکی از طریق انتشار ترازنامه های شفاف موجب می شود جلوی اختلاس و ارتشاء تا حد بسیار زیادی گرفته شود.

دستگاه های نظارتی باید با بانک های خصوصی برای بنگاه داری برخورد کنند.بانک های دولتی در حال حاضر نقش زیادی در عمران و آبادی کشور ایفا می کنند از جمله سرمایه گذاری در نیروگاه ها ، سدها و ... در حالی که بانک های خصوصی با اینکه نسبت به بانک های دولتی سرمایه بیشتری دارند الزامی برای این کار ندارند به با بنگاه داری و سرمایه گذاری در مسکن به این حوزه هم آسیب های زیادی وارد کرده اند و موجب افزایش سرسام آور قیمت مسکن شده اند.

این نماینده مجلس ادامه داد: طرح شفافیت در تراز مالی دستگاه های مثل بانک باید به تأیید سازمان حسابرسی کل کشور برسد باتوجه به اینکه در سازمان حسابرسی کل کارشناسان با استاندرادهای کامل این ترازنامه ها را مورد بررسی قرار می دهند رعایت قوانین این سازمان برای همه ارگان ها و نهادهای مالی واجب است.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها